PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Strona główna

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
-
;<p style="color:red">Nowy polski spadek [[Sołtmany]] - 30 kwietnia 2011 roku w okolicach Giżycka!
+
;<p style="color:red">Nowy polski spadek [[Sołtmany]] - 30 kwietnia 2011 roku w okolicach Giżycka!<br>Jest chondryt zwyczajny [[Sołtmany/Badania|typu L]]!
= '''Portal poświęcony polskim meteorytom''' =
= '''Portal poświęcony polskim meteorytom''' =

Wersja z 16:07, 14 maj 2011

Nowy polski spadek Sołtmany - 30 kwietnia 2011 roku w okolicach Giżycka!
Jest chondryt zwyczajny typu L!

Portal poświęcony polskim meteorytom

Od wydania „biblii” polskich meteorytów, „Katalogu meteorytów” Jerzego Pokrzywnickiego, minęło już bez mała 50 lat. Od tego czasu spadł w Polsce meteoryt, znaleziono nowe meteoryty i kolejne okazy już znanych. Pojawiło się wiele nowych doniesień i faktów, książek i artykułów. Portal Wiki.Meteoritica.pl ma za cel usystematyzowanie tych informacji i zgromadzenie maksymalnie dużo danych – od zdjęć okazów, przez opisy, teksty źródłowe, sztychy, wykresy, rysunki, dawne i współczesne mapy, zdjęcia terenu, bibliografię, po PDF-y i przydatne linki (więcej o Wiki.Meteoritica.pl).

Co tu jest?

Dużo informacji:

O meteorytach

Przede wszystkim polskich. Ale na portalu są odnotowane również meteoryty, które znaleziono lub spadły na obszar Polski przedrozbiorowej, na kresach wschodnich, a obecnie są klasyfikowane jako meteoryty białoruskie (np. Brahin), litewskie (Jodzie), rosyjskie (Kikino) i ukraińskie (Zaborzika). Wiele polskich meteorytów ma obco brzmiące nazwy, gdyż ich ziemska historia rozpoczęła się w czasach, gdy dane tereny leżały poza granicami współczesnej Polski. Na Ziemiach Zachodnich (Odzyskanych) mamy więc obecnie np. meteoryty Grüneberg (Wilkanówko) lub Schellin (Skalin). Znajdują się tu również informacje o meteorytach zagranicznych, których miejsca spadku lub znalezienia leżą blisko granic Polski, dane o nich mogą zainteresować polskich poszukiwaczy.

Niektóre meteoryty, np. Baszkówka to zamknięte rozdziały – tu prawdopodobnie już nic się nie wydarzy, ale większość to nadal otwarta księga.

O doniesieniach

Te sprzed kilkuset lat mogą być ciekawostką, świadectwem tego, że ludzie wtedy patrzyli zafascynowani w niebo, np. doniesienia w Zielonej Górze czy Warszawie. Te sprzed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat, dają (nikłą, ale jednak dają) nadzieję na znalezisko, np. Ostrzeszów czy Janov.

Ponadto jest tu mowa o wątpliwych spadkach (słowo wątpliwy nie dyskwalifikuje przecież ewentualnego znaleziska), o meteorytach niezgłoszonych, kraterach i strukturach impaktytowych (nie mamy swojego Meteor Crater, ale może nasze Sudety kryją Chicxulub), o pseudometeorytach (aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości).


Obecnie Wiki.Meteoritica.pl zawiera 711 haseł (artykułów).

Meteoryty polskie


MapaMap

Mapa Spadków Materii Kosmicznej

Muzea i kolekcje


Strony w budowie. To się dopiero rozkręca ;-)

Na początek

  • na początek miłej lektury życzy Redakcja Wiki.Meteoritica.pl

Osobiste