(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Ruschany/Czasopisma
Z Wiki.Meteoritica.pl
Strona w budowie (Site under construction) Jeszcze to chwilę potrwa (It will take a while) |
Czasopisma
Czasopisma, w których ukazały się doniesienia o obserwacji bolidu Ruschany.
- Goniec Wielkopolski, nr 18 (22 stycznia 1895), s. 3. Plik wLib.
Goniec Wielkopolski (źródło plików DjVu: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa).
- Kurjer Lwowski, nr 17 (17 stycznia 1895), s. 4. Plik PDF.
Aerolit. Pyszne zjawisko świetlne widziano niedawno niemal w całej gubernji grodzieńskiej. Skonstatowano, iż wywołał je, spadając na ziemię, olbrzymi aerolit. Znaleziono go w pobliżu Różany, w pow. Słonimskim. Spadnięciu aerolitu, zwłaszcza przy ciszy nocnej, towarzyszył straszliwy huk, który słyszano w promieniu 10-milowym i nawet dalej: w Horoden w pow. kobryńskim, w Dereczynie, w pow. słonimskim, w niektórych miejscowościach pow. wołkowskiego itd. Huk bardzo silny wywołał ogólny popłoch: zdawało się, że nawiedziło gubernję trzęsienie ziemi, że spotkała ją klęska w tym rodzaju, jaka niedawno nawiedziła Grecję.[1] Szyby z wielu okien wypadły, wszędzie zaś drżały, lżejsze meble zostały poruszone ze swych miejsc itp. Przez dni kilka nie umiano sobie wytłumaczyć przyczyn tego zjawiska i z wielkiem strachem wciąż oczekiwano powtórzenia „trzęsienia ziemi“.
Bibliografia
- Pokrzywnicki Jerzy, (1955), O meteorycie Różana i zjawiskach towarzyszących jego przelotowi w atmosferze (Studium), Acta Geophys. Polon., vol. III, nr 2, 1955, s. 62-77. Plik DjVuŹródło: Wiki.Meteoritica.pl.
- Pokrzywnicki Jerzy, (1964), I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich, Studia Geologica Polonica, vol. XV, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1964.[2][3] Plik PDF.
Przypisy
Zobacz również
Linki zewnętrzne
- Biblioteki cyfrowe – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
- Wikipedia – Czasopisma w Polsce
- Wikipedia (EN) – 1894 Atalanti earthquakes
Co jeszcze na stronę? (What else to supplement?) (poszukać, uzupełnić …) |