PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Czestochowa Rakow I i II (Częstochowa Raków I i II)

Z Wiki.Meteoritica.pl

Biżuteria z meteorytów

Czestochowa Rakow I i II
Czestochowa Rakow I i II.jpg
Artefakty, bransolety z żelaza meteorytowego
Artefakty
Lokalizacja Częstochowa Raków, Polska
Położenie[1] 50°48'N, 19°07'E
Data pochodzą z okresu halsztackiego (700-550 r.p.n.e.); pozyskane do zbiorów w 1960/1961 r.
Uwagi bransoleta Częstochowa Raków I została wykonana z żelaza o dużej zawartości niklu, pewnie z ataksytu; bransoleta II prawdopodobnie z oktaedrytu drobnoziarnistego
Charakterystyka
Typ bransolety z żelaza meteorytowego
Masa  ?
Liczba okazów dwie bransolety
5502 Meteoritical Bulletin Database
Synonimy
polska pisownia: Częstochowa Raków I i Częstochowa Raków II


wg PSM
CZĘSTOCHOWA RAKÓW - w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w Częstochowie zostało odkrytych m.in. kilka żelaznych bransolet w grobach ciałopalnych i szkieletowych. Dwie z tych bransolet o numerach porządkowych 3 i 4 po wykonaniu badań, okazało się być wykonanych z żelaza meteorytowego.
Bransoleta nr 3 została wykonana z meteorytu zaliczonego do grupy meteorytów o dużej zawartości niklu o nazwie ataksyty. Jest to prawdopodobnie jedyny polski ataksyt.
Bransoleta nr 4 została wykonana z drobnoziarnistego oktaedrytu.

Więcej w artykule pana mgr Andrzeja Kotowieckiego. Skrót pochodzi ze strony www.meteoryt.z.pl

wg WYSTAWY
Częstochowa Raków I i II – W trakcie badań archeologicznych prowadzonych w Częstochowie w grobach znaleziono m.in. kilka żelaznych bransolet. Okazało się, że dwie z nich o numerach porządkowych 3 i 4 są z żelaza meteorytowego. Bransoletę nr 3 zrobiono z tzw. ataksytu, które mają dużą zawartość niklu. Jest to prawdopodobnie jedyny polski ataksyt. Bransoleta nr 4 została wykonana z drobnoziarnistego oktaedrytu.


Lokalizacja

Lokalizacja Rezerwatu Archeologicznego w Częstochowie

Bransolety są przechowywane w Rezerwacie Archeologicznym Muzeum Regionalnego w Częstochowie, ul. Łukasińskiego 20.


Galeria

Bibliografia

  • Błaszczyk Włodzimierz (red.), (1965), Cmentarzysko Kultury Łużyckiej w Częstochowie-Rakowie. Rocznik Muzeum w Częstochowie, Częstochowa 1965, s. 184-185, 356-357.
  • Kotowiecki Andrzej, (2003), Polskie zabytki wykonane z żelaza meteorytowego. Materiały II Seminarium Meteorytowego Olsztyn 2003, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne i Polskie Towarzystwo Meteorytowe, Olsztyn 2003. s. 55-64. Plik PDF
  • Kotowiecki Andrzej, (2004), Artifacts in Polish collections made of meteoritic iron. Meteoritics and Planetary Science, 39(8), supp., 2004, s. A151-A156.
  • Piaskowski Jerzy, (?), Metaloznawcze badania wyrobów żelaznych z okresu Halsztackiego i wczesnolateńskiego znalezionych na Śląsku. Przegląd Archeologiczny, tom XII, s. 124-135.
  • Zimny Jerzy, (1965), Metaloznawcze badania halsztackich wyrobów żelaznych z Częstochowy-Rakowa. Rocznik Muzeum w Częstochowie, Częstochowa 1965, s. 329-400.
  • Zimny Jerzy, (1966), Halsztackie wyroby z żelaza meteorytowego z Częstochowy-Rakowa (ok. 700-550 r.p.n.e.). Z otchłani wieków, kwartalnik Pol. Tow. Archeologicznego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wrocław-Warszawa 1966; zeszyt 1, rok XXXII. s. 29-34. Plik PDF

Przypisy

  1. ^ jeśli nie zaznaczono inaczej, podano współrzędne przyjęte w oficjalnej bazie meteorytów Meteoritical Bulletin Database

Zobacz również

  • Pochodząca również z tego samego okresu siekierka z żelaza meteorytowego Wietrzno-Bobrka.

Linki zewnętrzne

Co jeszcze na stronę?

  • waga bransolet?


Kategorie: MetBullDatabase | Meteoryty polskie | Artefakty | Znaleziska
Osobiste