(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego im. Kazimierza Maślankiewicza/Stara kolekcja
Z Wiki.Meteoritica.pl
Linia 39: | Linia 39: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-3 || '''Santa Catharina''' | + | | rowspan="2"| I-3 || '''Santa Catharina'''{{MBD-record|name=Santa Catharina}} || IAB-ung., znalezisko, 1875, Brazylia || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''20 g''' || [Südamerica] || etykieta1 [''(1.) 21 g.''] || - || ?? | | '''20 g''' || [Südamerica] || etykieta1 [''(1.) 21 g.''] || - || ?? | ||
Linia 49: | Linia 49: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-6 || '''Red River''' | + | | rowspan="2"| I-6 || '''Red River'''{{MBD-record|name=Red River}} || IIIAB, znalezisko, 1808, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''1 g''' || - || etykieta1 [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | | '''1 g''' || - || etykieta1 [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | ||
Linia 55: | Linia 55: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-8 || '''Netschaëvo''' || IIE-an, znalezisko, 1846, Rosja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-8 || '''Netschaëvo'''{{MBD-record|name=Netschaëvo}} || IIE-an, znalezisko, 1846, Rosja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''11 g''' || - || etykieta1 [''(1.) 11 g.''] || - || ?? | | '''11 g''' || - || etykieta1 [''(1.) 11 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-9 || '''Toluca''' || IAB-sLL, znalezisko, 1776, Meksyk || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-9 || '''Toluca'''{{MBD-record|name=Toluca}} || IAB-sLL, znalezisko, 1776, Meksyk || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''1246 g''' || [Mexico] || etykieta1 [A.Krantz in Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta2 [E.Leisner, Waldenburg i. Schl.],<br />etykieta3 [''(3.) 793 g.''],<br />etykieta4 [''(1.) 19 g.''] || fiszka1 [''(3.)''],<br />fiszka2 [''7. Alte Sammlung''],<br />fiszka3 [''1871 Saml.Websky''],<br />fiszka4 [''Leisner.''] || Websky (wcześniej Krantz){{!Krantz Bonn|}}; Leisner | | '''1246 g''' || [Mexico] || etykieta1 [A.Krantz in Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta2 [E.Leisner, Waldenburg i. Schl.],<br />etykieta3 [''(3.) 793 g.''],<br />etykieta4 [''(1.) 19 g.''] || fiszka1 [''(3.)''],<br />fiszka2 [''7. Alte Sammlung''],<br />fiszka3 [''1871 Saml.Websky''],<br />fiszka4 [''Leisner.''] || Websky (wcześniej Krantz){{!Krantz Bonn|}}; Leisner | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-10 || '''Cosby's Creek''' | + | | rowspan="2"| I-10 || '''Cosby's Creek'''{{MBD-record|name=Cosby's Creek}} || IAB-MG, znalezisko, 1837, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''40 g''' || - || etykieta1 [Krantz & Comp. in Berlin] [''1871.S.Websky''] || fiszka1 [''2 Stücke.''],<br />fiszka2,<br />fiszka3 [''LXXVIII.4.''],<br />fiszka4,<br />fiszka5,<br />fiszka6 [''1871.Saml.Websky''],<br />fiszka7 [''Krantz''] || Websky (wcześniej Krantz) | | '''40 g''' || - || etykieta1 [Krantz & Comp. in Berlin] [''1871.S.Websky''] || fiszka1 [''2 Stücke.''],<br />fiszka2,<br />fiszka3 [''LXXVIII.4.''],<br />fiszka4,<br />fiszka5,<br />fiszka6 [''1871.Saml.Websky''],<br />fiszka7 [''Krantz''] || Websky (wcześniej Krantz) | ||
Linia 75: | Linia 75: | ||
| '''708 g''' || [Ungarn] || - || fiszka1 [''Alte Sammling'', ''540 g''],<br />fiszka2 [''1871.Saml.Websky''] || Websky | | '''708 g''' || [Ungarn] || - || fiszka1 [''Alte Sammling'', ''540 g''],<br />fiszka2 [''1871.Saml.Websky''] || Websky | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-13 || São Julião de Moreira || IIAB, znalezisko, 1883, Portugalia || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-13 || São Julião de Moreira{{MBD-record|name=São Julião de Moreira}} || IIAB, znalezisko, 1883, Portugalia || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || - || etykieta1 [''(1.)''] || fiszka1 [''?''] || ?? | | - || - || etykieta1 [''(1.)''] || fiszka1 [''?''] || ?? | ||
Linia 87: | Linia 87: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-17 || '''Alfianello''' || L6, spadek, 16 lutego 1883, Włochy || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-17 || '''Alfianello'''{{MBD-record|name=Alfianello}} || L6, spadek, 16 lutego 1883, Włochy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''57 g''' || [Italien] || etykieta [''(1.) 46 g.''],<br />etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [''10.''] || - || Krantz | | '''57 g''' || [Italien] || etykieta [''(1.) 46 g.''],<br />etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [''10.''] || - || Krantz | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-18 || '''Bremervörde''' | + | | rowspan="2"| I-18 || '''Bremervörde'''{{MBD-record|name=Bremervörde}} || H/L3.7, spadek, 13 maja 1855, Niemcy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''12 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 12 g.''] || - || ?? | | '''12 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 12 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-19 || Cangas de Onis || H5, spadek, 6 grudnia 1866, Hiszpania || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-19 || Cangas de Onis{{MBD-record|name=Cangas de Onis}} || H5, spadek, 6 grudnia 1866, Hiszpania || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || [Portug./Spanien] || etykieta [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | | - || [Portug./Spanien] || etykieta [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-20 || '''Chantonnay''' || L6, spadek, 5 sierpnia 1812, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-20 || '''Chantonnay'''{{MBD-record|name=Chantonnay}} || L6, spadek, 5 sierpnia 1812, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''45 g''' || [Frankreich] || etykieta [Krantz <del>& Comp. in Berlin.</del> Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(2.) 31 g.''] || fiszka1 [''1871.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | | '''45 g''' || [Frankreich] || etykieta [Krantz <del>& Comp. in Berlin.</del> Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(2.) 31 g.''] || fiszka1 [''1871.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-21 || '''Château-Renard''' || L6, spadek, 12 czerwca 1841, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-21 || '''Château-Renard'''{{MBD-record|name=Château-Renard}} || L6, spadek, 12 czerwca 1841, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''33 g''' || [Frankreich] || etykieta [Krantz <del>& Comp. in Berlin.</del> Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(1.) 17 g.''],<br />{{Txt2Img|Chateau-Renard_(Muz_Min_Wrocław)_Siemaszko.jpg|etykieta [JUL.DE.SIEMACHKO.] [''№ P.46.'', ''9,95 gr.'']}} || fiszka1,<br />fiszka2 [''1871.Saml.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz); [[Bibliografia/Siemaszko Julian Iwanowicz|Siemaszko]] | | '''33 g''' || [Frankreich] || etykieta [Krantz <del>& Comp. in Berlin.</del> Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(1.) 17 g.''],<br />{{Txt2Img|Chateau-Renard_(Muz_Min_Wrocław)_Siemaszko.jpg|etykieta [JUL.DE.SIEMACHKO.] [''№ P.46.'', ''9,95 gr.'']}} || fiszka1,<br />fiszka2 [''1871.Saml.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz); [[Bibliografia/Siemaszko Julian Iwanowicz|Siemaszko]] | ||
Linia 121: | Linia 121: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-31 || Nogoya | + | | rowspan="2"| I-31 || Nogoya{{MBD-record|name=Nogoya}} || CM2, spadek, 30 czerwca 1879, Argentyna || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || [Südamerica] || etykieta [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | | - || [Südamerica] || etykieta [''(1.) 1 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-32 || '''Orgueil''' || CI1, spadek, 14 maja 1864, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-32 || '''Orgueil'''{{MBD-record|name=Orgueil}} || CI1, spadek, 14 maja 1864, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''54 g''' || [Frankreich] || etykieta [''(1.) 54 g''] || - || ?? | | '''54 g''' || [Frankreich] || etykieta [''(1.) 54 g''] || - || ?? | ||
Linia 133: | Linia 133: | ||
| '''791 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 665 g.''] || fiszka1,<br />fiszka2,<br />fiszka3,<br />fiszka4 || ?? | | '''791 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 665 g.''] || fiszka1,<br />fiszka2,<br />fiszka3,<br />fiszka4 || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-34 || '''Warrenton''' || CO3.7, spadek, 3 stycznia 1877, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-34 || '''Warrenton'''{{MBD-record|name=Warrenton}} || CO3.7, spadek, 3 stycznia 1877, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''3 g''' || - || etykieta [''(1.) 4 g.''] || - || ?? | | '''3 g''' || - || etykieta [''(1.) 4 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-35 || '''Weston''' || H4, spadek, 14 grudnia 1814, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-35 || '''Weston'''{{MBD-record|name=Weston}} || H4, spadek, 14 grudnia 1814, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''4 g''' || - || etykieta [''(1.)''] || - || ?? | | '''4 g''' || - || etykieta [''(1.)''] || - || ?? | ||
Linia 147: | Linia 147: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-39 || '''Imilac''' || PMG, znalezisko, 1822, Chile || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-39 || '''Imilac'''{{MBD-record|name=Imilac}} || PMG, znalezisko, 1822, Chile || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''97 g''' || [Chile] || etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(2.) 91 g.''] || fiszka1 [''1871.Saml.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | | '''97 g''' || [Chile] || etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [''1871.S.Websky''],<br />etykieta [''(2.) 91 g.''] || fiszka1 [''1871.Saml.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-40 || '''Hainholz''' || MES, znalezisko, 1856, Niemcy || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-40 || '''Hainholz'''{{MBD-record|name=Hainholz}} || MES, znalezisko, 1856, Niemcy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''31 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 31 g.''] || - || ?? | | '''31 g''' || [Preussen] || etykieta [''(1.) 31 g.''] || - || ?? | ||
Linia 163: | Linia 163: | ||
| {{Kropek}} | | {{Kropek}} | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-44 || '''Brenham''' || PMG-an, znalezisko, 1882, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-44 || '''Brenham'''{{MBD-record|name=Brenham}} || PMG-an, znalezisko, 1882, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''12 g''' || - || - || fiszka1,<br />fiszka2 || ?? | | '''12 g''' || - || - || fiszka1,<br />fiszka2 || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-45 || '''Krasnojarsk''' || PMG-an, znalezisko, 1749, Rosja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-45 || '''Krasnojarsk'''{{MBD-record|name=Krasnojarsk}} || PMG-an, znalezisko, 1749, Rosja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''246 g''' || - || etykieta [''(5.) 132 g.''] || - || ?? | | '''246 g''' || - || etykieta [''(5.) 132 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-46 || '''Imilac''' || PMG, znalezisko, 1822, Chile || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-46 || '''Imilac'''{{MBD-record|name=Imilac}} || PMG, znalezisko, 1822, Chile || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''97 g''' || [Chile] || etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn.] [''1871.S.Websky''] || fiszka1 [''26. 1871.S.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | | '''97 g''' || [Chile] || etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn.] [''1871.S.Websky''] || fiszka1 [''26. 1871.S.Websky''] || Websky (wcześniej Krantz) | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-47 || '''Juvinas''' || EUC-mmict, spadek, 15 czerwca 1821, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-47 || '''Juvinas'''{{MBD-record|name=Juvinas}} || EUC-mmict, spadek, 15 czerwca 1821, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''6 g''' || [Frankreich] || etykieta [''(1.) 7 g.''] || - || ?? | | '''6 g''' || [Frankreich] || etykieta [''(1.) 7 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-48 || '''Pavlovka''' || HOW, spadek, 2 sierpnia 1882, Rosja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-48 || '''Pavlovka'''{{MBD-record|name=Pavlovka}} || HOW, spadek, 2 sierpnia 1882, Rosja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''8 g''' || - || etykieta [''(1.) 9 g.''] || - || ?? | | '''8 g''' || - || etykieta [''(1.) 9 g.''] || - || ?? | ||
Linia 187: | Linia 187: | ||
| '''127 g''' || [Oesterreich] || etykieta [''(3.) 127 g.''] || - || ?? | | '''127 g''' || [Oesterreich] || etykieta [''(3.) 127 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| I-xx || Finmarken || PMG, znalezisko, 1902, Norwegia || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| I-xx || Finmarken{{MBD-record|name=Finmarken}} || PMG, znalezisko, 1902, Norwegia || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || - || etykieta [''(2.) 188 g.''] || - || ?? | | - || - || etykieta [''(2.) 188 g.''] || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [1] || '''Avilez''' || H, spadek, czerwiec 1855, Meksyk || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [1] || '''Avilez'''{{MBD-record|name=Avilez}} || H, spadek, czerwiec 1855, Meksyk || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''10 g''' || - || - || - || ?? | | '''10 g''' || - || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [2] || '''Bitburg''' || IAB-complex, znalezisko, 1805, Niemcy || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [2] || '''Bitburg'''{{MBD-record|name=Bitburg}} || IAB-complex, znalezisko, 1805, Niemcy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''376 g''' || [Preussen] || - || - || ?? | | '''376 g''' || [Preussen] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [3] || '''Carthage''' || IIIAB, znalezisko, 1840, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [3] || '''Carthage'''{{MBD-record|name=Carthage}} || IIIAB, znalezisko, 1840, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''111 g''' || - || - || - || ?? | | '''111 g''' || - || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [4] || '''Djati-Pengilon''' || H6, spadek, 19 marca 1884, Indonezja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [4] || '''Djati-Pengilon'''{{MBD-record|name=Djati-Pengilon}} || H6, spadek, 19 marca 1884, Indonezja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''123 g''' || - || - || - || ?? | | '''123 g''' || - || - || - || ?? | ||
Linia 211: | Linia 211: | ||
| '''8 g''' || [Oesterreich] || - || - || ?? | | '''8 g''' || [Oesterreich] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [6] || '''Erxleben''' || H6, spadek, 15 kwietnia 1812, Niemcy || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [6] || '''Erxleben'''{{MBD-record|name=Erxleben}} || H6, spadek, 15 kwietnia 1812, Niemcy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''28 g''' || [Preussen] || - || - || ?? | | '''28 g''' || [Preussen] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [7] || '''Estherville''' || MES-A3/4, spadek, 10 maja 1879, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [7] || '''Estherville'''{{MBD-record|name=Estherville}} || MES-A3/4, spadek, 10 maja 1879, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''7 g''' || - || <del>{{Txt2Img|Estherville_(ING_PAN_Kraków)_Siemaszko.jpg|etykieta [''(1.) 7 g.'']}}</del><ref>prawdopodobnie etykieta dotycząca tego okazu znajduje się w zbiorach [[Muzeum Geologiczne PAN w Krakowie|Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie]]? zgadza się waga i charakter etykiety</ref> || - || ?? | | '''7 g''' || - || <del>{{Txt2Img|Estherville_(ING_PAN_Kraków)_Siemaszko.jpg|etykieta [''(1.) 7 g.'']}}</del><ref>prawdopodobnie etykieta dotycząca tego okazu znajduje się w zbiorach [[Muzeum Geologiczne PAN w Krakowie|Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie]]? zgadza się waga i charakter etykiety</ref> || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [8] || '''Hex River Mountains''' || IIAB, znalezisko, 1882, Afryka Płd. || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [8] || '''Hex River Mountains'''{{MBD-record|name=Hex River Mountains}} || IIAB, znalezisko, 1882, Afryka Płd. || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''90 g''' || [Afrika] || - || - || ?? | | '''90 g''' || [Afrika] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [9] || '''Kernouve''' || H6, spadek, 22 maja 1869, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [9] || '''Kernouve'''{{MBD-record|name=Kernouve}} || H6, spadek, 22 maja 1869, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''22 g''' || [Frankreich] || - || - || ?? | | '''22 g''' || [Frankreich] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [10] || '''L'Aigle''' || L6, spadek, 26 kwietnia 1803, Francja || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [10] || '''L'Aigle'''{{MBD-record|name=L'Aigle}} || L6, spadek, 26 kwietnia 1803, Francja || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''60 g''' || [Frankreich] || - || - || ?? | | '''60 g''' || [Frankreich] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [11] || '''Mincy''' || MES-B4, znalezisko, 1857, USA || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [11] || '''Mincy'''{{MBD-record|name=Mincy}} || MES-B4, znalezisko, 1857, USA || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| '''59 g''' || - || - || - || ?? | | '''59 g''' || - || - || - || ?? | ||
Linia 239: | Linia 239: | ||
| '''52 g''' || [Ungarn] || - || - || ?? | | '''52 g''' || [Ungarn] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [H1] || Rancho de la Pila (1882) | + | | rowspan="2"| [H1] || Rancho de la Pila (1882){{MBD-record|name=Rancho de la Pila (1882)}} || IIIAB, znalezisko, 1882, Meksyk || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || [Mexico] || - || - || ?? | | - || [Mexico] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [p1] || Ovifak || pseudometeoryt, Grenlandia || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [p1] || Ovifak{{MBD-record|name=Ovifak}} || pseudometeoryt, Grenlandia || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || [Grönland] || - || - || ?? | | - || [Grönland] || - || - || ?? | ||
|- | |- | ||
- | | rowspan="2"| [p2] || Aarhen<ref>fragment meteorytu błędnie wówczas zidentyfikowany jako pseudometeoryt!</ref> || L5, znalezisko, 1880, Niemcy || colspan="3"| | + | | rowspan="2"| [p2] || Aarhen{{MBD-record|name=Aarhen}}<ref>fragment meteorytu błędnie wówczas zidentyfikowany jako pseudometeoryt!</ref> || L5, znalezisko, 1880, Niemcy || colspan="3"| |
|- | |- | ||
| - || [Pseudo-Meteoriten] || - || - || ?? | | - || [Pseudo-Meteoriten] || - || - || ?? |
Wersja z 21:35, 18 sty 2024
Strona w budowie (Site under construction) Jeszcze to chwilę potrwa (It will take a while) |
Spis treści |
W zbiorach muzeum mineralogicznego we Wrocławiu, poza okazami minerałów i meteorytów, zachowało się kilkadziesiąt starych zabytkowych etykiet powiązanych z meteorytami. Kustosz zbiorów Antoni Stryjewski rzadko je pokazuje, ale niewątpliwie stanowią one również bezcenny wkład do historii meteorytyki.
Część oryginalnych etykiet pochodzi od znanych kolekcjonerów (i sprzedawców) minerałów i meteorytów. Najłatwiej rozpoznawalne są etykiety niemieckiego handlarza A. Krantza z Berlina/Bonn[1] oraz od polskiego kolekcjonera Juliana Siemaszko.
Jest również etykieta nauczyciela i kolekcjonera Ernasta Leisnera z Wałbrzycha [E.Leisner, Waldenburg i. Schl.].
Trudno zidentyfikować z jakiej kolekcji dokładnie pochodzi etykieta [K.S.bergacademische Mineralien-Niederlage zu Freiberg]. Według katalogu Wülfinga (1897) istniały dwie (?) kolekcje w tym mieście posiadające w swych zbiorach meteoryty, były to: „Freiberg i. S.: K. Sächs. Bergakademie; mitgeteilt durch Herrn Geh. Bergrat Prof. Dr. A. Weischach” oraz „Freiberg i. S. N.: Mineralienniederlage der K. Sächs. Bergakadenmie; mitgeteilt durch Herrn Faktor H. Zinkeisen”. Pierwsza z nich zawierała (stan z 1897 roku wg Wülfinga) 26 różnych meteorytów o całkowitej wadze 67 kg, natomiast w drugiej było 8 meteorytów o wadze 1 kg. Etykieta ta dotyczy fragmentu meteorytu Steinbach. Z katalogu Wülfinga wynika, że w pierwszej kolekcji było ponad 55 kg(!) tego meteorytu (w drugiej tylko 30 gramów). Zapewne informacje podane u Wülfinga (1897) dotyczą jednej i tej samej kolekcji Akademii Górniczej (Bergakademie, Königlich Sächsische bergacademische Mineralien Niederlage zu Freiberg) we Freibergu, więc okaz meteorytu Steinbach w kolekcji wrocławskiej pochodzi z kolekcji Bergakademie Freiberg.
Prawdopodobnie około 1871 roku prof. Martin Websky przekazując swoją kolekcję minerałów (Sammlung Websky), przy okazji wzbogacił zbiory wrocławskie o kilka okazów meteorytów. Z odręcznych wpisów na etykietach wynika, że część z nich prawdopodobnie zakupił od innych kolekcjonerów (Krantz, Freiberg)?
Do wzbogacenia kolekcji minerałów i meteorytów we Wrocławiu zapewne przyczyniła się również długotrwała współpraca jej dyrektora prof. Carla Hintze ze znaną niemiecką rodziną handlarzy A. i F. Krantz? (źródło: portal The Mineralogical Record) Część zachowanych etykiet można nazwać „[fiszki Hintze]”. Nie są one przypisane do konkretnych meteorytów, ale stanowią coś na wzór fiszek, na których ktoś (prawdopodobnie własnoręcznie sam Carl Hintze) wynotował nazwy znajdujących się w zbiorach meteorytów (i pseudometeorytów). Meteoryty pogrupowane zostały na poszczególnych fiszkach na kraje (kontynenty) ich pochodzenia oraz zanotowano na nich powołanie na opisy w monografii Handbuch der Mineralogie Hintzego.
Opierając się na katalogu Wülfinga (1897) oraz na zachowanych etykietach można pokusić się o określenie, jakie meteoryty wchodziły do początku XX wieku[2] w skład kolekcji wrocławskiej.
Składała się ona prawdopodobnie z 46 różnych meteorytów (z czego 41 wymienia Wülfing, część jest wymieniona tylko na „fiszkach Hintze”, ale trzeba również doliczyć meteoryt Aarhen błędnie rozpoznany przez ówczesnych kustoszy jako pseudometeoryt) , w tym wiele z nich w kilku okazach/fragmentach, oraz 3 fragmentów pseudometeorytów.
Odtworzony na podstawie zabytkowych etykiet i źródeł (Wülfing 1897) stan zbioru meteorytów muzeum (do II wojny światowej?).
- Szanowny Czytelniku, jeśli interesuje Cię szczegółowy opis zbioru etykiet towarzyszących meteorytom w muzeum wrocławskim skontaktuj się z Redakcją.
!--
Nr inw.
[add]meteoryt[3] opis stare muzealne etykiety i fiszki źródło (prawdopodobne pochodzenie okazów) waga w katalogu Wülfinga (1897) [fiszki Hintze] etykiety fiszki I-1 Pultusk (Pułtusk) H5, spadek, 30 stycznia 1868, Polska 2574 g - etykieta1 [(12) 149 g.] fiszka1 [10 Kleine Steine.],
fiszka2 [1871.Saml.Websky],
fiszka3 [№ 1781]Websky; i inne … I-3 Santa Catharina[4] IAB-ung., znalezisko, 1875, Brazylia 20 g [Südamerica] etykieta1 [(1.) 21 g.] - ?? I-4 Seeläsgen (Przełazy) IAB-MG, znalezisko, 1847, Polska 2010 g [Preussen] etykieta1 [(2.) 1965 g.] fiszka1 ?? … I-6 Red River[5] IIIAB, znalezisko, 1808, USA 1 g - etykieta1 [(1.) 1 g.] - ?? … I-8 Netschaëvo[6] IIE-an, znalezisko, 1846, Rosja 11 g - etykieta1 [(1.) 11 g.] - ?? I-9 Toluca[7] IAB-sLL, znalezisko, 1776, Meksyk 1246 g [Mexico] etykieta1 [A.Krantz in Bonn] [1871.S.Websky],
etykieta2 [E.Leisner, Waldenburg i. Schl.],
etykieta3 [(3.) 793 g.],
etykieta4 [(1.) 19 g.]fiszka1 [(3.)],
fiszka2 [7. Alte Sammlung],
fiszka3 [1871 Saml.Websky],
fiszka4 [Leisner.]Websky (wcześniej Krantz)[1]; Leisner I-10 Cosby's Creek[8] IAB-MG, znalezisko, 1837, USA 40 g - etykieta1 [Krantz & Comp. in Berlin] [1871.S.Websky] fiszka1 [2 Stücke.],
fiszka2,
fiszka3 [LXXVIII.4.],
fiszka4,
fiszka5,
fiszka6 [1871.Saml.Websky],
fiszka7 [Krantz]Websky (wcześniej Krantz) I-11 Braunau IIAB-HEX, spadek, 14 lipca 1847, Czechy 1221 g [Oesterreich] - fiszka1 [1871.Saml.Websky],
fiszka2 [1871.S.Websky],
fiszka3 [Gw. 12,26][9],
fiszka4 [coll. ...],
fiszka5 [23¾ gram, Beinert],
fiszka6 [3 Loth 3 Quentchen, 23¾ Gram[10], LXXVIII.15]Websky I-12 Magura[11] IAB-MG, znalezisko, 1840, Słowacja 708 g [Ungarn] - fiszka1 [Alte Sammling, 540 g],
fiszka2 [1871.Saml.Websky]Websky I-13 São Julião de Moreira[12] IIAB, znalezisko, 1883, Portugalia - - etykieta1 [(1.)] fiszka1 [?] ?? … I-15 Lenarto IIIAB, znalezisko, 1814, Słowacja 60 g [Ungarn] etykieta [(2.) 61 g.] fiszka1 ?? … I-17 Alfianello[13] L6, spadek, 16 lutego 1883, Włochy 57 g [Italien] etykieta [(1.) 46 g.],
etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [10.]- Krantz I-18 Bremervörde[14] H/L3.7, spadek, 13 maja 1855, Niemcy 12 g [Preussen] etykieta [(1.) 12 g.] - ?? I-19 Cangas de Onis[15] H5, spadek, 6 grudnia 1866, Hiszpania - [Portug./Spanien] etykieta [(1.) 1 g.] - ?? I-20 Chantonnay[16] L6, spadek, 5 sierpnia 1812, Francja 45 g [Frankreich] etykieta [Krantz & Comp. in Berlin.Bonn] [1871.S.Websky],
etykieta [(2.) 31 g.]fiszka1 [1871.Websky] Websky (wcześniej Krantz) I-21 Château-Renard[17] L6, spadek, 12 czerwca 1841, Francja 33 g [Frankreich] etykieta [Krantz & Comp. in Berlin.Bonn] [1871.S.Websky],
etykieta [(1.) 17 g.],
etykieta [JUL.DE.SIEMACHKO.] [№ P.46., 9,95 gr.]fiszka1,
fiszka2 [1871.Saml.Websky]Websky (wcześniej Krantz); Siemaszko … I-23 Ensisheim[18] LL6, spadek, 16 listopada 1492, Francja[19] 6 g [Deutschland] etykieta [(1.) 6 g.] - ?? … I-27 Knyahinya L/LL5, spadek, 9 czerwca 1866, Ukraina (Słowacja) 217 g [Ungarn] etykieta [(2.) 191 g.] fiszka1 [Kr.1870] Krantz(?) … I-31 Nogoya[20] CM2, spadek, 30 czerwca 1879, Argentyna - [Südamerica] etykieta [(1.) 1 g.] - ?? I-32 Orgueil[21] CI1, spadek, 14 maja 1864, Francja 54 g [Frankreich] etykieta [(1.) 54 g] - ?? I-33 Gnadenfrei (Piława Górna) H5, spadek, 17 maja 1879, Polska 791 g [Preussen] etykieta [(1.) 665 g.] fiszka1,
fiszka2,
fiszka3,
fiszka4?? I-34 Warrenton[22] CO3.7, spadek, 3 stycznia 1877, USA 3 g - etykieta [(1.) 4 g.] - ?? I-35 Weston[23] H4, spadek, 14 grudnia 1814, USA 4 g - etykieta [(1.)] - ?? I-36 Grüneberg (Wilkanówko) H4, spadek, 22 marca 1841, Polska 6 g - etykieta [(1.) 64 g.] - ?? … I-39 Imilac[24] PMG, znalezisko, 1822, Chile 97 g [Chile] etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn] [1871.S.Websky],
etykieta [(2.) 91 g.]fiszka1 [1871.Saml.Websky] Websky (wcześniej Krantz) I-40 Hainholz[25] MES, znalezisko, 1856, Niemcy 31 g [Preussen] etykieta [(1.) 31 g.] - ?? … I-42 Steinbach[26] IVA-an, znalezisko, 1724, Niemcy 114 g [Deutschland] etykieta [K.S.bergacademische Mineralien-Niederlage zu Freiberg] [1871.S.Websky],
etykieta [(1.) 110 g.]fiszka1 [1871 W-y.] Websky (wcześniej Bergakademie Freiberg) … I-44 Brenham[27] PMG-an, znalezisko, 1882, USA 12 g - - fiszka1,
fiszka2?? I-45 Krasnojarsk[28] PMG-an, znalezisko, 1749, Rosja 246 g - etykieta [(5.) 132 g.] - ?? I-46 Imilac[24] PMG, znalezisko, 1822, Chile 97 g [Chile] etykieta [Dr. A. Krantz in Bonn.] [1871.S.Websky] fiszka1 [26. 1871.S.Websky] Websky (wcześniej Krantz) I-47 Juvinas[29] EUC-mmict, spadek, 15 czerwca 1821, Francja 6 g [Frankreich] etykieta [(1.) 7 g.] - ?? I-48 Pavlovka[30] HOW, spadek, 2 sierpnia 1882, Rosja 8 g - etykieta [(1.) 9 g.] - ?? I-49 Stannern EUC-mmict, spadek, 22 maja 1808, Czechy 127 g [Oesterreich] etykieta [(3.) 127 g.] - ?? I-xx Finmarken[31] PMG, znalezisko, 1902, Norwegia - - etykieta [(2.) 188 g.] - ?? [1] Avilez[32] H, spadek, czerwiec 1855, Meksyk 10 g - - - ?? [2] Bitburg[33] IAB-complex, znalezisko, 1805, Niemcy 376 g [Preussen] - - ?? [3] Carthage[34] IIIAB, znalezisko, 1840, USA 111 g - - - ?? [4] Djati-Pengilon[35] H6, spadek, 19 marca 1884, Indonezja 123 g - - - ?? [5] Elbogen IID, spadek(?), ~1400, Czechy 8 g [Oesterreich] - - ?? [6] Erxleben[36] H6, spadek, 15 kwietnia 1812, Niemcy 28 g [Preussen] - - ?? [7] Estherville[37] MES-A3/4, spadek, 10 maja 1879, USA 7 g - etykieta [(1.) 7 g.][38]- ?? [8] Hex River Mountains[39] IIAB, znalezisko, 1882, Afryka Płd. 90 g [Afrika] - - ?? [9] Kernouve[40] H6, spadek, 22 maja 1869, Francja 22 g [Frankreich] - - ?? [10] L'Aigle[41] L6, spadek, 26 kwietnia 1803, Francja 60 g [Frankreich] - - ?? [11] Mincy[42] MES-B4, znalezisko, 1857, USA 59 g - - - ?? [12] Mocs L5-6, spadek, 3 lutego 1882, Rumunia 52 g [Ungarn] - - ?? [H1] Rancho de la Pila (1882)[43] IIIAB, znalezisko, 1882, Meksyk - [Mexico] - - ?? [p1] Ovifak[44] pseudometeoryt, Grenlandia - [Grönland] - - ?? [p2] Aarhen[45][46] L5, znalezisko, 1880, Niemcy - [Pseudo-Meteoriten] - - ?? [p3] Brieg patrz → Brzeg (pseudometeoryt) - [Pseudo-Meteoriten] - - ?? [p4] Glatz patrz → pseudometeoryt Kłodzko - [Pseudo-Meteoriten] - - ??
Źródło: materiały własne i muzeum. -->
Jak wyglądała kolekcja wrocławska przed 1863 rokiem, patrz → #Kolekcja wrocławska przed 1863 rokiem...
Bibliografia
- Buchner Otto, (1863), Die Meteoriten in Sammlungen, ihre Geschichte, mineralogische und chemische Beschaffenheit, Leipzig 1863, ss. 202.[47][48][49] Plik hPDF; plik DjVu.
- Hintze Carl Adolf Ferdinand, (1894-1904), Handbuch der Mineralogie, Bd. 1, Abt. 1, Bd. 2, Abt. 1, 2, Leipzig.[50] Pliki DjVu.
- Wülfing Ernst Anton von, (1897), Die Meteoriten in Sammlungen und ihre Literatur. Nebst einem versuch den tauschwert der meteoriten zu bestimmen (Meteorites in Collections and Their Literature. Including An Attempt To Determine The Exchange Value Of Meteorites), Verlag der H. Laupp'schen Buchhandlung, Tübingen 1897.[51][52][53] Plik GIF; plik Internet Archive; plik GoogleBooks.
Przypisy
Zobacz również
- meteoryt Gnadenfrei (Piława Górna)
- pseudometeoryty: Brzeg, Kłodzko
Linki zewnętrzne
- Biografie kolekcjonerów minerałów i meteorytów – The Mineralogical Record. Label Archive/Biographical Archive:
- Sergey Vasiliev – Meteorite Labels and Biographies Archive