PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Smolenice

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Linki zewnętrzne)
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
-
== Nowy słowacki meteoryt ==
+
== Kolejny słowacki meteoryt ==
-
Podczas spaceru 3 kwietnia 2012 roku Stanislav Antalík, w obszarze administracyjnym Smolenice, znalazł kawałek skały, która swym kolorem i kształtem, a po podniesieniu ciężarem, znacznie różniła się od otaczających skał. Z powodu rdzawego koloru i znacznej wagi stwierdził, że jest to kawałek żelaznego złomu jakich wiele w okolicy. Dopiero później, po konsultacji z przyjaciółmi, zaczął podejrzewać, że może to być meteoryt żelazny. Odszukanie dokładnej lokalizacji i znalezienie samego meteorytu trwało trzy dni, i zakończyło się sukcesem 24 kwietnia.  
+
Podczas spaceru 3 kwietnia 2012 roku Stanislav Antalík, w obszarze administracyjnym ''Smolenice'', znalazł kawałek skały, która swym kolorem i kształtem, a po podniesieniu ciężarem, znacznie różniła się od otaczających skał. Z powodu rdzawego koloru i znacznej wagi stwierdził, że jest to kawałek żelaznego złomu jakich wiele w okolicy. Dopiero później, po konsultacji z przyjaciółmi, zaczął podejrzewać, że może to być meteoryt żelazny. Odszukanie dokładnej lokalizacji i znalezienie samego meteorytu trwało trzy dni, i zakończyło się sukcesem 24 kwietnia.  
-
Znaleziony meteoryt jest okazem całkowitym o wydłużony kształcie i rdzawej, utlenionej powierzchni. Cała powierzchnia jest stosunkowo równomiernie pokryta typowymi regmagliptami. Masa meteorytu po znalezieniu wynosiła 13,95 kg. Na wypolerowanej i wytrawionej powierzchni przecięcia widać charakterystyczne figury Widmanstättena. Średnia zawartość niklu w kamacycie 6,98% (od 5,89 do 7,32). Średnia szerokość belek kamacytu to około 0,22 mm co przyporządkowuje go do oktaedrytów drobnoziarnistych (''fine octahedrites''). Stwierdzono również występowanie tetrataenitu oraz troilitu w formie nielicznych małych (2-3 mm) nodul.
+
Znaleziony meteoryt jest okazem całkowitym o wydłużony kształcie i&nbsp;rdzawej, utlenionej powierzchni. Cała powierzchnia jest stosunkowo równomiernie pokryta typowymi regmagliptami. Masa meteorytu po znalezieniu wynosiła 13,95&nbsp;kg. Na wypolerowanej i&nbsp;wytrawionej powierzchni przecięcia widać charakterystyczne figury Widmanstättena. Średnia zawartość niklu w&nbsp;kamacycie 6,98% (od 5,89 do 7,32). Średnia szerokość belek kamacytu to około 0,22&nbsp;mm co przyporządkowuje go do oktaedrytów drobnoziarnistych (''fine octahedrites''). Stwierdzono również występowanie tetrataenitu oraz troilitu w&nbsp;formie nielicznych małych (2-3&nbsp;mm) nodul. Wyniki badań m.in. tego meteorytu były prezentowane podczas seminarium ''Venovaný najnovším poznatkom o slovenských meteoritoch'' które odbyło się 13 marca 2014 roku w Bratysławie<ref>podczas seminarium zorganizowanego przez organizacje ''Slovenská mineralogická spoločnosť'' i ''Slovenská astronomická spoločnosť'' prezentowano dane o nowych meteorytach '''[[Smolenice]]''' i '''[[Uhrovec]]''' oraz najnowsze dane o meteorytach '''[[Košice]]''', '''[[Nagy-Borové|Veľké Borové (Nagy-Borové)]]''' i '''Rumanová''' ([http://www.mineralogickaspolocnost.sk/data/MeteoritovySeminar.doc zaproszenie na seminarium])</ref>
-
Ponieważ meteoryt nie został jeszcze zatwierdzony, zaproponowano jego tymczasową nazwę '''„Smolenice”''' (Gargulák et al. 2014).
+
Ponieważ meteoryt nie został jeszcze zatwierdzony, zaproponowano jego tymczasową nazwę '''„Smolenice”''' (Gargulák et&nbsp;al. 2014).
<br clear="all"/>
<br clear="all"/>
Linia 40: Linia 40:
* Wikipedia (SK) – [http://sk.wikipedia.org/wiki/Smolenice Smolenice]
* Wikipedia (SK) – [http://sk.wikipedia.org/wiki/Smolenice Smolenice]
 +
* Astronomical Society of Slovakia – [http://sas.astro.sk/ Slovenská astronomická spoločnosť (SAS)]
 +
* Mineralogical Society of Slovakia – [http://www.mineralogickaspolocnost.sk/ Slovenská mineralogická spoločnosť (SMS)]
* woreczko.pl – [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Widmanstatten.htm Figury, struktury Widmanstättena (''Widmanstätten pattern''; ''Widmanstatten'')] {{SeparatorBull}} [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Minerals.htm Minerały w meteorytach • ''Meteorite minerals'']
* woreczko.pl – [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Widmanstatten.htm Figury, struktury Widmanstättena (''Widmanstätten pattern''; ''Widmanstatten'')] {{SeparatorBull}} [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Minerals.htm Minerały w meteorytach • ''Meteorite minerals'']
[[Category:Słowacja]]
[[Category:Słowacja]]

Wersja z 23:42, 9 cze 2014

Kolejny słowacki meteoryt

Podczas spaceru 3 kwietnia 2012 roku Stanislav Antalík, w obszarze administracyjnym Smolenice, znalazł kawałek skały, która swym kolorem i kształtem, a po podniesieniu ciężarem, znacznie różniła się od otaczających skał. Z powodu rdzawego koloru i znacznej wagi stwierdził, że jest to kawałek żelaznego złomu jakich wiele w okolicy. Dopiero później, po konsultacji z przyjaciółmi, zaczął podejrzewać, że może to być meteoryt żelazny. Odszukanie dokładnej lokalizacji i znalezienie samego meteorytu trwało trzy dni, i zakończyło się sukcesem 24 kwietnia.

Znaleziony meteoryt jest okazem całkowitym o wydłużony kształcie i rdzawej, utlenionej powierzchni. Cała powierzchnia jest stosunkowo równomiernie pokryta typowymi regmagliptami. Masa meteorytu po znalezieniu wynosiła 13,95 kg. Na wypolerowanej i wytrawionej powierzchni przecięcia widać charakterystyczne figury Widmanstättena. Średnia zawartość niklu w kamacycie 6,98% (od 5,89 do 7,32). Średnia szerokość belek kamacytu to około 0,22 mm co przyporządkowuje go do oktaedrytów drobnoziarnistych (fine octahedrites). Stwierdzono również występowanie tetrataenitu oraz troilitu w formie nielicznych małych (2-3 mm) nodul. Wyniki badań m.in. tego meteorytu były prezentowane podczas seminarium Venovaný najnovším poznatkom o slovenských meteoritoch które odbyło się 13 marca 2014 roku w Bratysławie[1]

Ponieważ meteoryt nie został jeszcze zatwierdzony, zaproponowano jego tymczasową nazwę „Smolenice” (Gargulák et al. 2014).


Lokalizacja

Źródło: Wiki.Meteoritica.pl
© Jan Woreczko & Wadi

(S) Smolenice

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki


Bibliografia

  • Gargulák Milan, Ozdín Daniel, (2014), Nový slovenský meteorit „Smolenice“ – mineralogická charakteristika a klasifikácia, Esemestník. Spravodajca Slovenskej mineralogickej spoločnosti, 1, 2014, s. 21-22. Plik PDF.

Przypisy

  1. ^ podczas seminarium zorganizowanego przez organizacje Slovenská mineralogická spoločnosť i Slovenská astronomická spoločnosť prezentowano dane o nowych meteorytach Smolenice i Uhrovec oraz najnowsze dane o meteorytach Košice, Veľké Borové (Nagy-Borové) i Rumanová (zaproszenie na seminarium)

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste