PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Krasław

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „__NOTOC__ Doniesienie o spadku kamieni w okolicach Krasławia na Łotwie 12 lipca 1820 roku. Za ''Dziennikiem Wileńskim'' (1820, s. 197-198):<br />(''pisow...”)
Linia 2: Linia 2:
Doniesienie o spadku kamieni w okolicach Krasławia na [[Łotwa|Łotwie]] 12 lipca 1820 roku.
Doniesienie o spadku kamieni w okolicach Krasławia na [[Łotwa|Łotwie]] 12 lipca 1820 roku.
-
Za ''Dziennikiem Wileńskim'' (1820, s. 197-198):<br />(''pisownia oryginalna'')
+
Za '''''Dziennikiem Wileńskim''''' (1820, s. 197-198):<br />(''pisownia oryginalna'')
 +
{{AQuote-begin|width=800px|author=|title=}}
 +
{{Wielokropek}} (Przydajemy wiadomość dawniey przysłaną do redakcyi przez Hrabiego A. Platera, dziedzica ''Krasławia'', o kamieniach w mieście tém spadłych).
-
:{{Wielokropek}} (Przydajemy wiadomość dawniey przysłaną do redakcyi przez Hrabiego A. Platera, dziedzica ''Krasławia'', o kamieniach w mieście tém spadłych).
+
Po zimnach, gradach i deszczach ciągłych przez cały czerwiec, fenomen w kraju naszym dotąd niepraktykowany miał mieysce dnia 12 lipca (30 czerwca). O godzinie 6 po południu 1 gdy niebo były wypogodzone, tylko małe przechodziły obłoczki, dał się słyszeć w powietrzu niewypowiedziany huk, krótki wprawdzie, lecz przenoszący huk naywiększey armaty, po którym przez minut klika trwało drżenie w powietrzu, podobne do huku wzburzonego morza: w ciągu tego w domach wszystkich ściany i okna drżały, niektóre osoby widziały ze wschodu ku zachodowi kulę ognistą, otoczoną dymem, a która przerzynając małe obłoczki w ruch je wielki wprawiała, słowem: wszyscy mieszkańcy zadziwieni niezmiernie byli, nie znając powodów takowego wzruszenia. W parę dni poźniey, otrzymaliśmy wiadomość, iż podobny huk słyszany był o 10 mil w okrąg Krasławia, i że ta kula w teyie samey godzinie pękła o mil jedenaście od Krasławia około Sirmy<ref>''stirna'' po łotewsku znaczy sarna</ref>, wyrzucając z siebie kamienie, które ciężarem swoim na łokieć głęboko wryły się w ziemię, a z których naywiększy zawiera w sobie wiele żelaza i blizko puda waży<ref>'''pud''' - rosyjska jednostka wagi = 16,38kg; Wikipedia - [http://pl.wikipedia.org/wiki/Pud Pud]</ref>. Widziałem już ułomek takowego kamienia i zdajemi się bydź zupełnie podobnym do tych, co spadły we Francyi w okolicach ''Aigle''. Policya ztąd wysłaną została dla dokładnego zrobienia śledztwa, oraz zachowania w całości spadłych kamieni; dalsze za szczegóły o spadnieniu w powiecie dyneburskim kamieni atmosferycznych, jakie się dokładniey odkryją, będę się stara publiczności kommunikować.
 +
{{AQuote-end}}
-
:Po zimnach, gradach i deszczach ciągłych przez cały czerwiec, fenomen w kraju naszym dotąd niepraktykowany miał mieysce dnia 12 lipca (3o czerwca). O godzinie 6 po południu 1 gdy niebo były wypogodzone, tylko małe przechodziły obłoczki, dał się słyszeć w powietrzu niewypowiedziany huk, krótki wprawdzie, lecz przenoszący huk naywiększey armaty, po którym przez minut klika trwało drżenie w powietrzu, podobne do huku wzburzonego morza: w ciągu tego w domach wszystkich ściany i okna drżały, niektóre osoby widziały ze wschodu ku zachodowi kulę ognistą, otoczoną dymem, a która przerzynając małe obłoczki w ruch je wielki wprawiała, słowem: wszyscy mieszkańcy zadziwieni niezmiernie byli, nie znając powodów takowego wzruszenia. W parę dni poźniey, otrzymaliśmy wiadomość, iż podobny huk słyszany był o 10 mil w okrąg Krasławia, i że ta kula w teyie samey godzinie pękła o mil jedenaście od Krasławia około Sirmy, wyrzucając z siebie kamienie, które ciężarem swoim na łokieć głęboko wryły się w ziemię, a z których naywiększy zawiera w sobie wiele żelaza i blizko puda waży. Widziałem ju ułomek takowego kamienia i zdajemi się bydź zupełnie podobnym do tych, co spadły we Francyi w okolicach ''Aigle''. Policya ztąd wysłaną została dla dokładnego zrobienia śledztwa, oraz zachowania w całości spadłych kamieni; dalsze za szczegóły o spadnieniu w powiecie dyneburskim kamieni atmosferycznych, jakie się dokładniey odkryją, będę się stara publiczności kommunikować.
+
Spadek pod Krasławiem miał miejsce w tym samym czasie co spadek meteorytu [[Lixna]]. Miasto Krasław leży około 48 km na wschód od [[Lixna|Līksna]].
-
 
+
-
 
+
-
Spadek pod Krasławiem miał miejsce w tym samym czasie co spadek meteorytu [[Lixna]].
+
== Lokalizacja ==
== Lokalizacja ==
Linia 23: Linia 23:
}}
}}
{{GEIcon-PointRed}}
{{GEIcon-PointRed}}
-
(K) Krasław; oraz miejsce spadku meteorytu [[Lixna]]
+
(K) Krasław, (S) rzeczka Stirna
 +
 
 +
oraz miejsce spadku meteorytu [[Lixna]]
{{GEFrame-end}}
{{GEFrame-end}}
-
Krasłwa po łotewsku ''Krāslava''
+
Krasłwa po łotewsku ''Krāslava'' (biał., ros. ''Краслава'')
<br clear="all"/>
<br clear="all"/>
Linia 33: Linia 35:
* ''Dziennik Wileński'', (1820), '''[[Lixna|O kamieniach meteorycznych]], spadłych w powiecie dynaburskim.''' t. III, nr 10, 1820, s. 192-197. Plik [http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=23003&dirids=1 DjVu]. Relacja ta była przedrukowana w kwartalniku ''Meteoryt'', 3, 2009, s. 10–11.
* ''Dziennik Wileński'', (1820), '''[[Lixna|O kamieniach meteorycznych]], spadłych w powiecie dynaburskim.''' t. III, nr 10, 1820, s. 192-197. Plik [http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=23003&dirids=1 DjVu]. Relacja ta była przedrukowana w kwartalniku ''Meteoryt'', 3, 2009, s. 10–11.
 +
 +
== Przypisy ==
 +
 +
<references />
== Zobacz również ==
== Zobacz również ==

Wersja z 14:55, 14 sie 2012

Doniesienie o spadku kamieni w okolicach Krasławia na Łotwie 12 lipca 1820 roku.

Za Dziennikiem Wileńskim (1820, s. 197-198):
(pisownia oryginalna)

«

(…) (Przydajemy wiadomość dawniey przysłaną do redakcyi przez Hrabiego A. Platera, dziedzica Krasławia, o kamieniach w mieście tém spadłych).

Po zimnach, gradach i deszczach ciągłych przez cały czerwiec, fenomen w kraju naszym dotąd niepraktykowany miał mieysce dnia 12 lipca (30 czerwca). O godzinie 6 po południu 1 gdy niebo były wypogodzone, tylko małe przechodziły obłoczki, dał się słyszeć w powietrzu niewypowiedziany huk, krótki wprawdzie, lecz przenoszący huk naywiększey armaty, po którym przez minut klika trwało drżenie w powietrzu, podobne do huku wzburzonego morza: w ciągu tego w domach wszystkich ściany i okna drżały, niektóre osoby widziały ze wschodu ku zachodowi kulę ognistą, otoczoną dymem, a która przerzynając małe obłoczki w ruch je wielki wprawiała, słowem: wszyscy mieszkańcy zadziwieni niezmiernie byli, nie znając powodów takowego wzruszenia. W parę dni poźniey, otrzymaliśmy wiadomość, iż podobny huk słyszany był o 10 mil w okrąg Krasławia, i że ta kula w teyie samey godzinie pękła o mil jedenaście od Krasławia około Sirmy[1], wyrzucając z siebie kamienie, które ciężarem swoim na łokieć głęboko wryły się w ziemię, a z których naywiększy zawiera w sobie wiele żelaza i blizko puda waży[2]. Widziałem już ułomek takowego kamienia i zdajemi się bydź zupełnie podobnym do tych, co spadły we Francyi w okolicach Aigle. Policya ztąd wysłaną została dla dokładnego zrobienia śledztwa, oraz zachowania w całości spadłych kamieni; dalsze za szczegóły o spadnieniu w powiecie dyneburskim kamieni atmosferycznych, jakie się dokładniey odkryją, będę się stara publiczności kommunikować.

»


Spadek pod Krasławiem miał miejsce w tym samym czasie co spadek meteorytu Lixna. Miasto Krasław leży około 48 km na wschód od Līksna.

Lokalizacja

Źródło: Wiki.Meteoritica.pl
© Jan Woreczko & Wadi

(K) Krasław, (S) rzeczka Stirna

oraz miejsce spadku meteorytu Lixna

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki

Krasłwa po łotewsku Krāslava (biał., ros. Краслава)


Bibliografia

  • Dziennik Wileński, (1820), O kamieniach meteorycznych, spadłych w powiecie dynaburskim. t. III, nr 10, 1820, s. 192-197. Plik DjVu. Relacja ta była przedrukowana w kwartalniku Meteoryt, 3, 2009, s. 10–11.

Przypisy

  1. ^ stirna po łotewsku znaczy sarna
  2. ^ pud - rosyjska jednostka wagi = 16,38kg; Wikipedia - Pud

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste