PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Jastrzębia

Z Wiki.Meteoritica.pl

0

W cyklu swoich wspomnień Andrzej Kotowiecki wspomina historię znalezienia bryły żelaza w okolicach wsi Jastrzębia niedaleko Lanckorony. Tak opisał to zdarzenie na portalu pressmania.pl (wyróżnienia w tekście Redakcja):

«

(…) Było to w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Wędrując w okolicach Lanckorony, trafiłem do będącej na uboczu wioski Jastrzębia. Zaczęło padać i zbliżała się burza, dlatego schroniłem się w dawnych zabudowaniach dworskich, gdzie był zakład kowalski. Zabudowania dworskie były naprzeciwko dworu zamienionego później na szkołę. W trakcie burzy pracujący tam kowal opowiadał różne ciekawe historie. Był gadułą, ale naprawdę opowiadał w bardzo ciekawy sposób i z humorem. Opowiadał historie które rozegrały się w tej wiosce. Jedną z nich była historia, którą poznał od poprzednika. Otóż wiele lat wcześniej, ktoś znalazł na polu w czasie orki żelazny kamień i przyniósł go do kuźni. Podobno była to bardzo twarda bryła żelaza z którą nie mógł sobie poradzić poprzednik obecnego kowala. Niemniej jednak po wielu godzinach obróbki udało mu się wykuć z tej bryły kilka podków. Wtedy gdy słuchałem tego opowiadania nie przywiązywałem większej wagi, pomyślałem, no cóż pewnie znalazł kawał rudy żelaza. Lecz po latach uzmysłowiłem sobie, że kowal mógł opowiadać o przekuwaniu meteorytu żelaznego na podkowy!!!! Po wielu latach odwiedziłem tę miejscowość, ale niestety zabudowań dworskich nie ma, i nikt już nie pamiętał kowala a tym bardziej o tej ciekawej historii. (…)

»


Bibliografia

  • Kotowiecki Andrzej, (2020), Nowa garść wspomnień Andrzeja Kotowieckiego: Od Meteor Crater w USA przez Kanadę do Polski – Meteoryty, portal pressmania.pl. Artykuł (dostęp: 17-11-2020).

Przypisy

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste