PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Jankowo Dolne

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Kolejny (?) członek rodziny Morasko)
(Kolejny (?) członek rodziny Morasko)
Linia 13: Linia 13:
  | liczba = 6 okazów, największy ~11,3 kg
  | liczba = 6 okazów, największy ~11,3 kg
}}
}}
-
Pierwszy okaz znaleziony przez Mateusza Szyszkę o wadze 112 g badał Marcin Cimała. Już pierwsze ogledziny wskazywały, że jest to meteoryt. W celu dalszych badań i weryfikacji przesłał on próbki do prof. Łukasza Karwowskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Badania na obecność niklu w reakcji z dwumetyloglioksymem<ref>o metodach wykrywania obecności niklu w żelazie meteorytowym na stronie [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-NickelTest.htm Test na zawartość niklu w żelazie meteorytowym]</ref> wypadły pozytywnie.  
+
Pierwszy okaz znaleziony przez Mateusza Szyszkę o wadze 112 g badał Marcin Cimała. Już pierwsze ogledziny wskazywały, że jest to meteoryt. W celu dalszych badań i weryfikacji przesłał on próbki do prof. Łukasza Karwowskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Badania na obecność niklu w reakcji z dwumetyloglioksymem<ref>o metodach wykrywania obecności niklu w żelazie meteorytowym na stronie [http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-NickelTest.htm Test na zawartość niklu w żelazie meteorytowym]</ref> wypadły pozytywnie. W badaniu mikroskopowym zgładu stwierdził on obecność fazy kamacytowej (6,6% wag. Ni), taenitowej (43,7-27,4% wag. Ni), schreibersytu i rhabdytu. To już na pewno był meteoryt.
-
Okoliczności znalezienia meteorytów Jankowo Dolne według relacji znalzacy Mateusza Szyszki (fragment z kwartalnika ''Meteoryt'' nr 4 z 2004 roku).
+
Okoliczności znalezienia meteorytów Jankowo Dolne według relacji Mateusza Szyszki (fragment z kwartalnika ''Meteoryt'' nr 4 z 2004 roku).
:(...) '''Opowieść Mateusza'''
:(...) '''Opowieść Mateusza'''

Wersja z 19:36, 20 mar 2011

Kolejny (?) członek rodziny Morasko

Jankowo Dolne
Jankowo Dolne (main mass).jpg
Masa główna Jankow Dolnego za zbiorów Woreczko Collection (fot. Marcin. Cimała)
Znalezisko
Lokalizacja wieś Jankowo Dolne niedaleko Gniezna, Polska
Położenie[1] 52°32,5'N, 17°40,75'E
Data marzec 2004 r.
Charakterystyka
Typ meteoryt żelazny, identyczny jak meteoryt Morasko
Masa ~12 kg
Liczba okazów 6 okazów, największy ~11,3 kg

Pierwszy okaz znaleziony przez Mateusza Szyszkę o wadze 112 g badał Marcin Cimała. Już pierwsze ogledziny wskazywały, że jest to meteoryt. W celu dalszych badań i weryfikacji przesłał on próbki do prof. Łukasza Karwowskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Badania na obecność niklu w reakcji z dwumetyloglioksymem[2] wypadły pozytywnie. W badaniu mikroskopowym zgładu stwierdził on obecność fazy kamacytowej (6,6% wag. Ni), taenitowej (43,7-27,4% wag. Ni), schreibersytu i rhabdytu. To już na pewno był meteoryt.

Okoliczności znalezienia meteorytów Jankowo Dolne według relacji Mateusza Szyszki (fragment z kwartalnika Meteoryt nr 4 z 2004 roku).

(...) Opowieść Mateusza
Usłyszałem od Michała historię "meteorytu" znalezionego w pewnej podgnieźnieńskiej wiosce. Początkowo potraktowałem przekaz z dystansem, ponieważ z opowiadania wynikały pewne wątpliwości i mogły one świadczyć, że niekoniecznie musi być to meteoryt. Wielokrotnie przecież znajdowano bryły rudy darniowej, czy też konkrecje żelaziste lub bryły żużli pochodzące z dymarek osiągające masę kilkudziesięciu kilogramów.
Po ponad połowie roku, przy okazji innej wyprawy, wraz z Michałem postanowiłem zajrzeć do Jankowa Dolnego. Wyprawa doszła do skutku 27 marca 2004. Po dotarciu pociągiem do Jankowa Dolnego przeszliśmy około kilometra w kierunku zachodnim od wioski w miejsce wskazane nam przez miejscowego rolnika. Wskazany obszar obejmował około 100 m2, gdzie rozpocząłem poszukiwania wykrywaczem Pulse Star Pro. Praktycznie cały dzień zleciał na wykopywaniu gwoździ i innych fragmentów metalowych - najczęściej części sprzętu rolniczego. W połowie dnia kolega mnie opuścił i powrócił do domu w Gnieźnie. Ja też postanowiłem trochę odpocząć. Penetrowałem dalej pozostały fragment pola. Niestety bez ciekawych rezultatów. Słońce już zachodziło, gdy do moich uszu dotarł sygnał wykrywacza. Trochę zrezygnowany ale jeszcze zdeterminowany przystąpiłem do kopania. Na głębokości 15-20 cm trafiłem na silnie zwietrzałą bryłkę żelaza. W ciągu następnych 10 minut udało mi się znaleźć jeszcze dwie bryłki w odległościach 3 i 10 m od pierwszej.
Po powrocie do domu postanowiłem oczyszcić znaleziska. W trakcie czyszczenia dwóch okazów zauważyłem ziarna podobne do schreibersytu. Zebrane bryłki miały po oczyszczeniu masy: 112, 151 i 220 gramów.
W połowie kwietnia wybrałem się ponownie. Niestety rezultatem było tylko kila podejrzanych kawałków żelastwa.
W pierwszy czerwcowy weekend (6 czerwca) postanowiłem ponownie wybrać się do Jankowa Dolnego na kolejne łowy. Efekty były bardzo podobne do poprzedniej wizyty. Wracałem z niczym. Podczas powrotu do wsi, idąc na skróty zapędziłem się w okolice pasieki. Wystraszony wizją ataku pszczół zastanawiałem się czy tamtędy przejść. W końcu uznałem, że późna i deszczowa pora zniechęci pszczoły do opuszczenia uli. Podczas przemierzania pasieki moją uwagę zwróciła dosyć dziwna bryła, która spoczywała na jednym za zrujnowanych uli. Był to rdzewiejący kamień z dziwnymi wgłębieniami przypominającymi regmaglipty - chyba mam już obsesję - doskonały materiał na meteoryt. Po podniesieniu bryły przekonałem się, że ma niesamowitą wagę. Doniesienie jej do stacji kolejowej było dla mnie dużym wyczynem. W domu bryłę wyczyściłem z rdzy i zabrudzeń. Nie miałem już wątpliwości, że jest to meteoryt. Na powierzchni pięknie zachowanego meteorytu poza regmagliptami, śladami schreibersytu występują dwa wgłębienia po nodulach troilitowych.
Po pierwszych znaleziskach, na początku czerwca wysłałem bryłkę o masie 112 g do Marcina Cimały, by się upewnić, że jest to meteoryt. On. po pocięciu i próbie trawienia przesłał go do profesora Karwowskiego na sprawdzenie zawartości niklu. Zadzwoniłem do pana profesora. Mocno się zaniepokoiłem, gdy usłyszałem, że niklu nie ma. Trudno, moim zdaniem był to jednak meteoryt. Przez znajomych, wcześniej udało mi się na Uniwersytecie Poznańskim potwierdzić obecność niklu w zwietrzelinie. Za kilka dni spawa się wyjaśniła. Okazało się, że profesor Karwowski nie skojarzył mnie poprzednio z moim meteorytem i teraz potwierdził meteorytowe pochodzenie bryłki. Stwierdził obecność kamacytu, taenitu, schreibersytu i rhabdytu.(...)


Plik:JankowoDolne (main mass 1).jpg
Masa główna (~11,3 kg) przed oczyszczeniem (fot. Marcin Cimała)
wg PSM
JANKOWO DOLNE - meteoryt żelazny wyjątkowej urody i z pięknymi regmagliptami został znaleziony w marcu 2004r. w miejscowości Jankowo Dolne, niedaleko Gniezna. Szczęśliwym znalazcą jest członek PTM Mateusz Szyszka, młody i bardzo zapalony poszukiwacz meteorytów oraz militariów. Według aktualnego stanu (11/2004) meteoryt ten nie jest jeszcze sklasyfikowany i nie posiada oficjalnej nazwy, tzn. nie został zarejestrowany. Okaz waży około 12kg, ale w pobliżu znaleziono także inne bryły żelaza ważące 220, 151 i 112g. Do badań trafił jeden z mniejszych kawałków, ponieważ właściciel nie zgodził się jeszcze na naruszenie największego z nich. Po badaniach m.in. przy użyciu mikroskopu elektronowego stwierdzono, że pod względem struktury i budowy chemicznej w 99% Jankowo Dolne jest Moraskiem. Wysunięto więc hipotezę o przedłużeniu linii wielkiego deszczu meteorytów żelaznych z Tabarz-Przelazy-Morasko do Jankowa[3]. Należy dodać, że na Konferencji Meteorytowej w Poznaniu (25-26.09.2004)[4] sugerowano (Krzysztof Socha), że ta linia może być jeszcze dłuższa i że być może zaczyna się aż we Francji, dając gigantyczną elipsę rozrzutu. Bardzo interesujące są też okoliczności odnalezienia największego z okazów - został znaleziony w ulu, był prawdopodobnie wykopany lub wyorany z ziemi przez miejscowego rolnika, a następnie użyty jako obciążenie do ula.

Lokalizacja

(J) Jankowo Dolne


Galeria

Wszystkie okazy meteorytu Jankowo Dolne

Masa główna Jankowa Dolnego

Bibliografia

  • Jastrzębska A., (2006), Zmiany szokowe w meteorytach żelaznych na przykładzie meteorytów Morasko i Jankowo Dolne. Materiały IV Konferencji Meteorytowej Warszawa-Wyszków 2006, s. 31-38.
  • Jastrzębska A., (2009), Zmiany szokowe w meteorytach żelaznych na przykładzie meteorytów Morasko i Jankowo Dolne. Acta Soc. Metheor. Polon., 1, 2009, s. 38-43.
  • Karwowski Łukasz, (2004), Jankowo Dolne – nowy żelazny polski meteoryt. Materiały III Konferencja Meteorytowa, Poznań, 25-26 września 2004, s. 23-29.
  • Karwowski Łukasz, (2004), Nowy polski meteoryt: Jankowo Dolne. Meteoryt, 4, 2004, s. 3-4.
  • Karwowski Łukasz, Muszyński A., (2006), Silicates association in nodules of iron meteorites Seelasgen, Morasko and Jankowo Dolne. Mineralogia Polonica Special Papers, 29, 2006, s. 140-143.
  • Karwowski Łukasz, (2006), Tajemnicze inkluzje w meteorytach Morasko. Meteoryt, 4, 2006, s. 19–22.
  • Karwowski Łukasz, Muszyński A. (2007), Mineral association of nodules from iron meteorites Seelasgen, Morasko and Jankowo Dolne. Mineralogia, Special Papers, vol. 31, 2007, s. 159-162.
  • Pilski Andrzej S., (2004), A nie mówiłem? Meteoryt, 4, 2004, s. 5.

Przypisy

  1. ^ jeśli nie zaznaczono inaczej, podano współrzędne przyjęte w oficjalnej bazie meteorytów Meteoritical Bulletin Database
  2. ^ o metodach wykrywania obecności niklu w żelazie meteorytowym na stronie Test na zawartość niklu w żelazie meteorytowym
  3. ^ hipoteza o bolidzie wielkopolskim
  4. ^ Karwowski 2004

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste