PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


499 sekund (wystawa)

Z Wiki.Meteoritica.pl

Wersja Wiki woreczko (dyskusja | edycje) z dnia 18:46, 15 sty 2023
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
0i
Meteoryt (Chris Hernandez)-2.jpg

Informacja o znalezieniu okazu meteorytu w Warszawie!?

8 grudnia 2022 roku na palcu Europejskim w Warszawie otwarto wystawę „499 sekund”:

Informacja (kolofon):
8.12.2022-28.02.2023
Galeria Art Walk, plac Europejski, Warszawa
Artystki: Agnieszka Słodownik, Karolina Wlazło-Malinowska
Tekst narracji i ścieżka dźwiękowa: Agnieszka Słodownik
Koncept wizualny: Karolina Wlazło-Malinowska
Z udziałem Marty Krześlak i Arkadiusza Rataja
Współpraca: Wiesław Czajka, Chris Hernandez
(…)
Organizatorzy: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco
Partner: Polskie Towarzystwo Meteorytowe

Nazwa wystawy nawiązuje do czasu, jaki potrzebuje foton wyemitowany ze Słońca na dotarcie do Ziemi – średnią odległość Ziemi od Słońca ~149 600 000 km (jedna jednostka astronomiczna), światło poruszające się z prędkością ~299 800 000 km/s, pokonuje w 499 sekund, tj. 8 minut 20 sekund!


Jednym z obiektów prezentowanych na wystawie był okaz meteorytu znaleziony w Warszawie na Żoliborzu w okolicy placu Grunwaldzkiego(?).

Czym jest obiekt prezentowany na wystawie i jaka jest jego historia? Za portalem artwalk.sztukawmiescie.pl (broszura PDF):

«

Chris początkowo myślał, że to psia kupa. Wywrócił oczami, że ludzie to są Jednak przyjrzawszy się bliżej, pomyślał, że to raczej cegła. Ale zaraz, coś tu się nie zgadza. Wziąwszy „kamień” do ręki, poczuł, że jego ciężar wydaje się nieproporcjonalnie duży jak na taki rozmiar. Okazało się, że 5 lipca 2021 roku Chris znalazł na Żoliborzu metaliczny meteoryt. Przyjrzyj mu się. Ciekawe, czego ów kamień doświadczył, gdzie był wcześniej i jak długo.

To nie zdarza się znowu tak rzadko. Na mapie spadków materii kosmicznej na terenie Polski z 2015 roku widać przeróżne znaleziska bądź ślady po spadających kamieniach: achondryty, chondryty, żelazno-kamienne, żelazne, tektytykratery. Jankowo Dolne, Wietrzno-Bóbrka, Oborniki. Materia kosmiczna – jakby tutejszy piasek i kamienie nią nie były. Zdaje się, że ludzie lubią nieco mitologizować materię, która szybowała w niedostępnej ciemności. A może darzycie ją szacunkiem? Ty mi powiedz. I idź dalej.

Meteoryt znaleziony w Warszawie
Właściciel: Chris Hernandez
Data znaleziska: 5.07.2021
Lokalizacja znaleziska: przy placu Grunwaldzkim, Warszawa
52°15'45.132"N 20°58'46.108"E[1]
Waga: 600 g

Chris jest geologicznym geekiem, ale czy tobie udałoby się określić z pewną dozą prawdopodobieństwa, że mała skała znaleziona pod oknem bloku może pochodzić spoza Ziemi? Żeby mieć całkowitą pewność, obiekt trzeba by poddać analizie wykonanej przez specjalistów. Ta nie będzie zupełnie obojętna wobec skały – tu trzeba nieco odłupać i wytrawić, tam wypolerować

Za to na początku można samodzielnie wykonać kilka kroków, które nie zaburzą integralności znaleziska. Meteoryt często będzie mieć na powierzchni charakterystyczne zagłębienia – regmaglipty. Wyglądają trochę jak rynienki wyżłobione palcem w modelinie. Na fragmencie obiektu można zaobserwować często skorupę obtopieniową.[2] Do tego najczęściej spotyka się meteoryty żelazne, które są stosunkowo ciężkie, mają dużą gęstość i przyciągają magnes. Internet pełen jest wskazówek dla amatorów i specjalistów.[3]

Chris nie zdecydował się na badania, które zniszczyłyby choć fragment jego znaleziska, nigdy nie będzie miał więc stuprocentowej pewności, czy prawidłowo określił pochodzenie skały. Być może jednak tak zakończona opowieść jego meteorytu z Żoliborza jest tym ciekawsza?

»


Okaz nie przebadany pozostaje tylko ciekawym znaleziskiem!

Galerie

Redakcja odwiedziła wystawę (14 stycznia 2023 r.)

Przypisy

  1. ^ podane współrzędne wskazują na środek skrzyżowania na placu Grunwaldzkim!
  2. ^ na okazie nie zaobserwowano tych cech
  3. ^ woreczko.pl – Jak rozpoznać NIE meteoryt? (How to recognize NOT a meteorite?)

Linki zewnętrzne

Osobiste