(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Keilce
Z Wiki.Meteoritica.pl
Pseudometeoryt z Kielc?
Keilce → | |
Pseudometeoryt (pseudometeorite) | |
Lokalizacja | pseudometeoryt w zbiorach Muzeum Lwowa, Ukraina; prawdopodobnie z Kielc[1] |
Uwagi | fragment rudy darniowej początkowo zidentyfikowany jako meteoryt |
Charakterystyka | |
Typ | pseudometeoryt |
Masa | 14,55 g |
Meteoritical Bulletin Database |
Meteoryt sklasyfikowany w Meteoritical Bulletin Database jako pseudometeoryt (Pseudometeorite).
- Pseudometeoryt Keilce[1]
W zbiorach Muzeum we Lwowie na Ukrainie znajduje się 14 gramowy fragment 'rudy darniowej' (żelaziak brunatny, limonite concretion) opisany jako meteoryt z Keilc. Nie jest to meteoryt.
"Meteoryt" Kielce
Fragment publikacji Pokrzywnickiego (1971) zawierający opis meteorytu Kielce[1]:
- "Meteoryt" Kielce. W zeszycie XXVIII z roku 1968 wydawnictwa AN ZSRR "Meteoritika" w artykule pracownicy naukowej Muzeum Mineralogicznego we Lwowie, A. Jasińskiej (s. 171)[2] w opisie kolekcji meteorytów tego Muzeum znalazłem ustęp, który podaję w moim tłumaczeniu:
- "Kielce". Całkowity egzemplarz elipsoidalnego kształtu o bardzo błyszczącej brunatno-czarnej powierzchni; waga 14,55 g. Na odpolerowanym odcinku - podobny do kamiennego achondrytu i jest brązowo-brunatnego koloru. Do etykiety dołączono opis naocznego świadka, który donosi, że w roku 1934 w sierpniu lub wrześniu, około godziny 18-stej, meteoryt lecąc z zachodu na wschód spadł do ogrodu biskupa w Kielcach (Polska). Doniesienie datowane 2 sierpnia 1939 roku.
Dalej Pokrzywnicki opisuje swoje śledztwo dotyczące tej informacji. Otrzymał tekst opisu dołączonego do okazu:
- Te meteorki to ja widziałam, jak leciały od strony zachodniej do wschodu, zdaje się, że to było w roku 1934 w sierpniu około godziny 6-tej wieczorem i spadły do ogrodu biskupiego w Kielcach.
- Zeznanie siostry Ksawery Błażejewskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (S. S. Sercanki) (ul. Bp-a Bandurskiego 7)[3] Kielce, dnia 2 sierpnia 1939 roku.
Na prośbę Pokrzywnickiego autorka katalogu pani Jasińska w liście do niego stwierdziła:
- Sprawdzając uzupełniające badania doszłam do przekonania, że jest to raczej (skoreje) pseudometeoryt jak się zdaje (powidiomomu) konkrecja limonitu, ale bardzo swoista (swojeobraznaja).
W konkluzji artykułu Pokrzywnicki gani autorkę katalogu za niekompetencję i niefrasobliwość w opracowaniu katalogu. Sprawa meteorytu Kielce się wyjaśniła. Jest to pseudometeoryt.
- W katalogu Grady 2000[4] pseudometeoryt Keilce opisany jest następujaco
Keilce
|
Lokalizacja
(P) Plac Panny Marii, (R) tzw. "Rogatka Krakowska"
Dawna ulica Bandurskiego w Kielcach, to odcinek ulicy Jana Pawła II od Placu Panny Marii do tzw. "Rogatki Krakowskiej"[3].
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, dziś jest tam Muzeum Narodowe.
Bibliografia
- Grady Monica M., Graham A.L., (2000), Catalogue of Meteorites. 5th Ed. Natural History Museum, Cambridge University Press, London, UK, 2000.
- Pokrzywnicki Jerzy, (1971), Nowe polskie meteoryty (New Polish meteorites). Acta Geophys. Polon., vol. XIX, nr 2, 1971, s. 235-239. Plik DjVuŹródło: Wiki.Meteoritica.pl
- +Yasinskaya A.A. (Jasińskaja A.A.), (1968), Kollekcii meteoritow w Muzejach Lwowa (The collection of meteorites in the Lvov museums). Meteoritica, vol. XXVIII, 1968, s. 171.
Przypisy
- ^ a b c na jakim etapie pojawiła się nazwa Keilce, nie wiadomo, ale u Pokrzywnickiego jest to zawsze nazwa Kielce!
- ^ Jasińskaja (1968)
- ^ a b obecnie odcinek ul. Jana Pawła II od Placu Panny Marii do tzw. "Rogatki Krakowskiej" to dawna ulica Biskupa Bandurskiego (informacja: Anna Lewicka z Muzeum Narodowego w Kielcach; źródło: Dzikowski Władysław, Kopertowska Danuta, (1976), Toponimia Kielc. Nazwy części miasta i objektów fizjograficznych oraz nazwy ulic i placów. PWN Kraków-Warszawa 1976)
- ^ Grady et al. (2000)
Linki zewnętrzne
- Meteoritical Bulletin Database (MBD) - pseudometeoryt (Pseudometeorite) Keilce
- Encyclopedia of Meteorites (EoM) - pseudometeoryt (Pseudometeorite) Keilce
- Google Books - Grady M., 2000, Catalogue of Meteorites 5th edition
- The Meteorite Catalogue Database at the Natural History Museum (NHM) - The Catalogue of Meteorites.
- State Museum of Natural History National Academy of Science of Ukraine, Lviv - ДЕРЖАВНИЙ ПРИРОДОЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ Національна академія наук України, Львів
- Muzeum Narodowe w Kielcach
Co jeszcze na stronie?
- gdzie i kiedy nastąpiło przekręcenie nazwy?