PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Krupe

Z Wiki.Meteoritica.pl

Nowy polski meteoryt?

Krupe
Krupe (main mass).jpg
Meteoryt Krupe (okaz przed pocięciem) (fot. E. Szelęg)
Znalezisko
Lokalizacja wieś Krupe, pow. krasnostawski, Polska
Położenie[1] 51°02'20"N, 23°11'30"E
Data 2003 r. lub wcześniej
Uwagi istnieją watpliwości czy meteoryt ten pochodzi z Polski!?
Charakterystyka
Typ klasyfikacja wstępna, chondryt zwyczajny, H5/6
Masa 9,34 g
Liczba okazów dwa okazy (jeden zaginął)
Cechy stopień zwietrzenia W2-3, silnie zszokowany S3-4

Kolejny meteoryt, po Jankowie Dolnym, znaleziony przez Mateusza Szyszkę.

Podczas pobytu na lubelszczyźnie w 2003 r. (lub wcześniej) w trakcie szukania 'fantów militarnych' na polnej drodze przy wsi Krupe znalazł on dwa małe kamyki. Przywiózł on swoje różne znaleziska (m.in. nowe okazy meteorytu Jankowo Dolne) na giełdę minerałów w Sosnowcu 7 lipca 2004 r. w celu ich identyfikacji przez będącego na miejscu prof. Łukasza Karwowskiego. Wśrod pokazanych znalezisk był jeden z kamieni znalezionych w Krupe (drugi, mniejszy zaginął). Okaz zważył na miejscu Kazimierz Mazurek. Waga wynosiła 9,34 g, a jego rozmiary 29,5×22×11 mm. Wstępne oględziny nie dawały jednoznacznej odpowiedzi o meteorytową naturę kamyka.

Oto jak to wydarzenie relacjonuje prof. Karwowski (Meteoryt 4/2004):

(...) Po wstępnych oględzinach trudno było jednoznacznie coś powiedzieć. Zabrałem kamień do pracowni, zeszlifowałem najbardziej płaską powierzchnię, następnie wyrównałem na drobnym papierze ściernym i zacząłem oglądać pod lupą binokularową. Mając poważną minę oświadczyłem kolegom, że niestety... jest to meteoryt. Zobaczyłem wyraźnie fazę troilitową oraz fazy metaliczne i krzemiany. Wszyscy zaskoczeni ogladali z zainteresowaniem i po chwili zaczęli robić zdjęcia. Obserwacje nie pozwalały na określenie rodzaju meteorytu. (...)

Osobista relacja Mateusza Szyszki o okolicznościach znalezienia meteorytu, wg kwartalnika Meteoryt[2]

(...) Co powiedział Mateusz?
Znalazłem kamienie w 1998 roku. Będąc na wakacjach u rodziny penetrowałem okolice na N od Krasnegostawu w rejonie wsi Krupe i Krupiec w poszukiwaniu głównie pocisków ołowianych po Powstaniu Styczniowym. Swoje spostrzeżenia i znaleziska nanosiłem na mapę 1:100 000. W trakcie poszukiwań natknąłem się na dwa brunatne kamyki w nieutwardzonej drodze polnej, najprawdopodobniej namyte z pól. Oczywiście zabrałem je ze sobą do domu. Coś mnie jednak tknęło i mniejszy kamyk zeszlifowałem i stwierdziłem obecność "opiłków metalu". Dopiero po obejrzeniu różnych chondrytów skojarzyłem, że może to być meteoryt. Jak do tej pory interesowały mnie tylko meteoryty żelazne. Większy przywiozłem do Sosnowca. (...)


Jedyny zachowany okaz meteorytu Krupe ma ciemnobrązową, lekko pofałdowaną, zwietrzałą powierzchnię, brak jest śladów obtopienia. Na przekroju wyglada jak typowy chondryt zwyczajny - w ciemnym cieście skalnym widać dużą ilość błyszczących ziarenek żelaza różnej wielkości, chondry są słabo widoczne. Zawiera bardzo mało metalu, dużo wodorotlenków żelaza i znaczną ilość troilitu. Po wstępnych badaniach przeprowadzonych na zgładzie (ze względu na małą wielkość okazu nie zdecydowano sie na zrobienie płytki cienkiej) ustalono: Krupe jest chondrytem zwyczajnym typu H (raczej 6), ma stopień zwietrzenia pomiędzy W2 a W3 (fragmenty zwietrzeliny wskazują, że leżał on w glebie bardzo drobnoziarnistej, typu lessu), natomiast stopień zszokowania pomiędzy S3 a S4. Więcej danych o składzie mineralnym meteorytu Krupe w grudniowym (4) numerze czasopisma Meteoryt z 2004 roku[2].


Według aktualnego stanu (marzec 2011) meteoryt ten nie jest jeszcze sklasyfikowany i nie posiada oficjalnej nazwy, tzn. nie został zgłoszony do oficjalnego rejestru meteorytów Meteoritical Bulletin. Pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące tego czy meteoryt ten pochodzi z Polski, a nie jest np. meteorytem saharyjskim[3]. Zbyt wiele niejasności nagromadziło się wokół tego meteorytu i osoby znalazcy. Jedną z proponowanych metod identyfikacji 'prawdziwego' miejsca pochodzenia meteorytu, może być badanie występujących w porach i szczelinach meteorytów, mikroskopijnych pyłków roślinnych[4], których skład i wzajemne proporcje są bardzo specyficzne dla różnych rejonów świata.


Lokalizacja

wsie (K) Krupe, (*) Krupiec

miejsce znalezienia

Okazy zostały znalezione na nieutwardzonej drodze polnej, gdzieś pomiędzy wsiami Krupe i Krupiec.


Galeria

Materiał z czasopisma Meteoryt[2] (dzięki uprzejmości Jacka Drążkowskiego). Fotografie Łukasz Karwowski (chyba, że zaznaczono inaczej)

Bibliografia

  • Karwowski Łukasz, (2004), I znowu Mateusz... Kolejny nowy polski meteoryt. Meteoryt, 4, 2004, s. 26-28.
  • Karwowski Łukasz, (2005), The new Polish H6 chondrite – Krupe. Prace Spec. PTMin., 25, 2005, s. 111-114.
  • Karwowski Łukasz, (2007), Charakterystyka meteorytu Krupe. Materiały III Seminarium Meteorytowe, 21-22 kwietnia 2005, Olsztyn 2007, s. 33-38.

Przypisy

  1. ^ jeśli nie zaznaczono inaczej, podano współrzędne przyjęte w oficjalnej bazie meteorytów Meteoritical Bulletin Database
  2. ^ a b c Meteoryt, 4, 2004
  3. ^ znane są przypadki prób oszustw - zgłaszania znanych meteorytów, jako nowe znaleziska (więcej w przypisach do meteorytu Święcany)
  4. ^ temat ten był wielokrotnie poruszany na forum meteorytowym Meteorytomania], m.in. w wątku [Krupe...]

Zobacz również

Linki zewnętrzne

  • Polski Serwis Meteorytów - meteoryt Krupe
Osobiste