PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Košice

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Lokalizacja)
Linia 38: Linia 38:
<br clear="all"/>
<br clear="all"/>
 +
 +
=== Galeria ===
 +
 +
Okazy meteorytu Košice ''in situ''
 +
<gallery caption="" widths="200px" heights="150px" perrow="3">
 +
File:Kosice_(7_g_in_situ).jpg|
 +
File:Kosice_(8_g_in_situ).jpg|
 +
</gallery>
== [[Bibliografia]] ==
== [[Bibliografia]] ==

Wersja z 13:26, 22 kwi 2011

Košice
Kosice (8 g).jpg
Kilkugramowy okaz meteorytu Košice
Spadek
Lokalizacja Vyšný Klátov, niedaleko Koszyc, Słowacja
Położenie[1] 48°46'05"N, 21°07'53"E
Data 28 luty 2010 r., 22:24:46 UT
Uwagi meteoryt jeszcze nie zarejestrowany
Charakterystyka
Typ chondryt zwyczajny, H5
Masa 3.917 kg
Liczba okazów kilkadziesiąt okazów (>70 szt.), największy 2,19 kg
Synonimy
Kosice, Koszyce

Spadek na Słowacji w 2010 roku (H5).

28 lutego 2010 roku około godziny 22:24:46 czasu UT niebo nad Europą Środkową rozświetlił bardzo jasny bolid. Ze wzgledu na złą pogodę zjawiska nie zarejestrowały stacje bolidowe w Czechach i na Słowacji. Stacje Fireball Network Central European (prowadzone przez Pavela Spurnego z Czeskiej Akademii Nauk) nie zarejestrowały bolidu oraz na Słowacji Video Network (obsługiwane przez Juraja Tótha z Uniwersytetu Comenius w Bratysławie) nie działały tej nocy, tak, że w pierwszej chwili wydawało się, że nie ma zapisów tego wydarzenia. Okazało się jednak, że kilka czujników fotometrycznych na stacjach paliw zarejestrowało pojaśnienia. Również kilku obserwatorom na Węgrzech udało się zarejestrować na video przelot bolidu. Na podstawie tych danych udało się okereślić moment i czas trwania zjawiska, analizy wykonał Jiri Borovicka. Bolid osiągnął jasność -18m i zarejestrowano jeden silny rozbłysk. Udało się również wyznaczyć potencjalne miejsce spadku fragmentów bolidu. Dane ze stacji sejsmicznych potwierdzały spadek. Fragmenty meteorytu spadły we wschodniej Słowacji na północny zachód od Koszyc w pobliżu miejscowości Vyšný Klátov. Jest to lekko górzysty teren porośnięty lasami z łąkami i polanami. W elipsie spadku znajduje się kompleks pól golfowych Alpinka.

Zorganizowano wyprawę poszukiwawczą, którą kierowali Pavel Spurny, Juraj Tóth i Jan Svoren. Pierwszy meteoryt znalazł 20 marca Juraj Tóth. W ciągu kilku kolejnych wypraw znaleziono w sumie ponad 70 okazów. Najmniejszy miał 0,5 grama, największy 2,19 kg. W sumie zebrano 3,917 kg. Wiadomo również, że ekipy z innych krajów znalazły wiele okazów, nawet kilkuset gramowe.

Meteoryt Košice to chondryt zwyczajny typu H5. Nie został jeszcze oficjalnie zgłoszony do rejestru Meteoritical Bulletin.


Lokalizacja

Obszar spadku to łąki, polany i las. Teren jest trudny, górzysty i jest bardzo prawdopodobne, że nie udało się zebrać wszystkich spadłych fragmentów. Nawet w rejonach przeszukanych przez zorganizwoane grupy z Czech i Słowacji, udało się innym znaleźć nowe okazy.


Galeria

Okazy meteorytu Košice in situ

Bibliografia

Zobacz również

Linki zewnętrzne


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>
Osobiste