PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Pomorze

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
(Opis)
(Opis)
Linia 3: Linia 3:
== Opis ==
== Opis ==
-
:Wiadomość o tym meteorycie zaczepnąłem z nr 12 "Problemów" z 1951 r. (s. 860). W okresie między 1930 a 1939 r. F. Rojkowski znalzał kilka odłamów meteorytu żelaznego przy eksplatacji kamienia do budowy dróg na Pomorzu. Dokładna ilość tych odłamów nie została podana. Prawdopodobnie było to kilka odłamów o wadze 2-5 kg. Według opisu znalzacy odłamek zbadany przez jakiegoś profesora Politechniki Gdańskiej ("Technische Hochschule") miał wykazać w swym składaie Fe-Ni prawie po połowie. Jeżeli by to było prawdą - w co można jednak wątpić - mielibyśmy tu niezwykle rzadki okaz - prawdopodobnie ataksytu - o niepotykanie dużej zawartości niklu. Jedyny znany okaz meteorytu Oktibbeha<ref>chodzi zapewne o meteoryt żelazny [http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=18003 Oktibbeha County] typu IAB-ung</ref> zawierałby więcej od niego niklu. Ciekawe będzie przytoczyć, co pisał na ten temat znalzaca:
+
:Wiadomość o tym meteorycie zaczepnąłem z nr 12 "Problemów" z 1951 r. (s. 860). W okresie między 1930 a 1939 r. F. Rojkowski znalzał kilka odłamów meteorytu żelaznego przy eksplatacji kamienia do budowy dróg na Pomorzu. Dokładna ilość tych odłamów nie została podana. Prawdopodobnie było to kilka odłamów o wadze 2-5 kg. Według opisu znalzacy odłamek zbadany przez jakiegoś profesora Politechniki Gdańskiej ("Technische Hochschule") miał wykazać w swym składaie Fe-Ni prawie po połowie. Jeżeli by to było prawdą - w co można jednak wątpić - mielibyśmy tu niezwykle rzadki okaz - prawdopodobnie ataksytu - o niepotykanie dużej zawartości niklu. Jedyny znany okaz meteorytu Oktibbeha<ref>autorowi chodzi zapewne o meteoryt żelazny [http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=18003 Oktibbeha County] typu IAB-ung zawierający >50% niklu</ref> zawierałby więcej od niego niklu. Ciekawe będzie przytoczyć, co pisał na ten temat znalzaca:
::''Z wygladu odłamki te podobne były do żelaza, lecz po spiłowaniu powierzchni wygladały na srebro lub nikiel. Odłamek taki był znacznie cięższy niż żelazo o takiej samej objętości.''
::''Z wygladu odłamki te podobne były do żelaza, lecz po spiłowaniu powierzchni wygladały na srebro lub nikiel. Odłamek taki był znacznie cięższy niż żelazo o takiej samej objętości.''
-
::''
+
::''Chciałem zainteresować tą sprawą nasze sfery naukowe. Niestety albo nie umiałem trafić, dzie należało, albo natrafiłem na obojetne potraktowanie tej sprawy ze strony instytucji, które według mnie powinny się tym zainteresować. Przed wybuchem wojny zwróciłem się w tej interesującej mnie sprawie do politechniki w Gdańsku, oddając dwa kawałki tego tajemniczego metalu z prośbą o zbadanie.''
 +
::''Po kilku dniach, gdy zgłosiłem sie po wiadomość, wskazano mi adres jakiegoś profesora (Niemca), który początkowo ukrywał zainteresowanie, lecz później przyznał, że doręczone mu odłamki zostały zbadane i przedstawiają dużą wartość dla nauki.
== Piśmiennictwo ==
== Piśmiennictwo ==

Wersja z 20:07, 6 sty 2011

Meteoryt skalsyfikowany w [Meteoritical Bulletin Database] jako 'wątpliwy' (Doubtful)

Spis treści

Opis

Wiadomość o tym meteorycie zaczepnąłem z nr 12 "Problemów" z 1951 r. (s. 860). W okresie między 1930 a 1939 r. F. Rojkowski znalzał kilka odłamów meteorytu żelaznego przy eksplatacji kamienia do budowy dróg na Pomorzu. Dokładna ilość tych odłamów nie została podana. Prawdopodobnie było to kilka odłamów o wadze 2-5 kg. Według opisu znalzacy odłamek zbadany przez jakiegoś profesora Politechniki Gdańskiej ("Technische Hochschule") miał wykazać w swym składaie Fe-Ni prawie po połowie. Jeżeli by to było prawdą - w co można jednak wątpić - mielibyśmy tu niezwykle rzadki okaz - prawdopodobnie ataksytu - o niepotykanie dużej zawartości niklu. Jedyny znany okaz meteorytu Oktibbeha[1] zawierałby więcej od niego niklu. Ciekawe będzie przytoczyć, co pisał na ten temat znalzaca:
Z wygladu odłamki te podobne były do żelaza, lecz po spiłowaniu powierzchni wygladały na srebro lub nikiel. Odłamek taki był znacznie cięższy niż żelazo o takiej samej objętości.
Chciałem zainteresować tą sprawą nasze sfery naukowe. Niestety albo nie umiałem trafić, dzie należało, albo natrafiłem na obojetne potraktowanie tej sprawy ze strony instytucji, które według mnie powinny się tym zainteresować. Przed wybuchem wojny zwróciłem się w tej interesującej mnie sprawie do politechniki w Gdańsku, oddając dwa kawałki tego tajemniczego metalu z prośbą o zbadanie.
Po kilku dniach, gdy zgłosiłem sie po wiadomość, wskazano mi adres jakiegoś profesora (Niemca), który początkowo ukrywał zainteresowanie, lecz później przyznał, że doręczone mu odłamki zostały zbadane i przedstawiają dużą wartość dla nauki.

Piśmiennictwo

  • Pokrzywnicki Jerzy, (1964), I. Meteoryty Polski. II. Katalog meteorytów w zbiorach polskich. Studia Geologica Polonica, vol. XV, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1964, s. 72-73.

Referencje

  1. ^ autorowi chodzi zapewne o meteoryt żelazny Oktibbeha County typu IAB-ung zawierający >50% niklu

Linki zewnętrzne

  • Meteoritical Bulletin Database (MBD) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Pomorze
  • Encyclopedia of Meteorites (EoM) - meteoryt wątpliwy (Doubtful meteorite) Pomorze