PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Niedźwiada

Z Wiki.Meteoritica.pl

(Różnice między wersjami)
Linia 5: Linia 5:
W [[Muzeum Meteorytów i Bursztynu w Kazimierzu Dolnym]] prezentowana jest kolekcja meteorytów licząca ponad 50 okazów ze zbiorów Adama Ignaciaka (członek PTMet). Wśród eksponatów można obejrzeć okaz [[:Category:Paleometeoryty|paleometeorytu]] '''Niedźwiada'''!
W [[Muzeum Meteorytów i Bursztynu w Kazimierzu Dolnym]] prezentowana jest kolekcja meteorytów licząca ponad 50 okazów ze zbiorów Adama Ignaciaka (członek PTMet). Wśród eksponatów można obejrzeć okaz [[:Category:Paleometeoryty|paleometeorytu]] '''Niedźwiada'''!
-
W lutym 2013 roku w trakcie kopania studni (kto w lutym kopie studnię?) we wsi Górka Lubartowska, gmina Niedźwiada, pow. lubartowski, woj. lubelskie, Grzegorz Bukowski z [[Muzeum Meteorytów i Bursztynu w Kazimierzu Dolnym|Muzeum Minerałów Młyn Hipolit]] znalazł metaliczny, czarno-brunatny kilkugramowy kamyk. Wstępne analizy (zawartość niklu, ślady taenitu i reliktów schreibersytu) wskazują, że jest to [[:Category:Paleometeoryty|paleometeoryt]]. Wiek pokładów (osadów) w których znaleziono meteoryt szacuje się na kilkadziesiąt milionów lat.
+
W lutym 2013 roku w trakcie kopania studni (kto w lutym kopie studnię?) we wsi Górka Lubartowska, gmina Niedźwiada, pow. lubartowski, woj. lubelskie, Grzegorz Bukowski z [[Muzeum Meteorytów i Bursztynu w Kazimierzu Dolnym|Muzeum Minerałów Młyn Hipolit]] znalazł metaliczny, czarno-brunatny kilkugramowy kamyk. Wstępne analizy (zawartość niklu, ślady taenitu i reliktów schreibersytu) wskazują, że jest to [[:Category:Paleometeoryty|paleometeoryt]]. Wiek osadów (eocen) w których znaleziono meteoryt szacuje się na kilkadziesiąt milionów lat.
-
Więcej szczegółów o meteorycie w przygotowywanej prezentacji dra Lucjana Gazdy z Politechniki Lubelskiej, ''Wstępne badania paleometeorytu Niedźwiada'', w czerwcu 2014 roku na konferencji meteorytowej we Wrocławiu.
+
Więcej szczegółów o meteorycie w przygotowywanej prezentacji dra Lucjana Gazdy z Politechniki Lubelskiej ''Wstępne badania paleometeorytu Niedźwiada'', w czerwcu 2014 roku na konferencji meteorytowej we Wrocławiu.
== Paleometeoryty ==
== Paleometeoryty ==
-
Pojęciem '''paleometeoryt''' ("stary meteoryt") określa się dwie grupy meteorytów: '''meteoryty reliktowe''' (ang. '''''relict meteorites''''') i '''meteoryty kopalne''' (ang. '''''fossil meteorites'''''). Mówimy o "starych meteorytach" nie w sensie odnoszącym się do bezwzględnego wieku tych meteorytów, gdyż większość z nich uformowała się podczas powstawania Układu Słonecznego i mają one absolutny wiek około 4,6 miliarda lat<ref>z wyłączeniem meteorytów z Marsa i Księżyca, które są dużo młodsze</ref>. Mówimy o ich wieku ziemskim, czyli czasie liczonym od ich spadku na powierzchnię Ziemi. Niektóre meteoryty spadły bardzo dawno na tereny, które pozwoliły zabezpieczyć je od niesprzyjających warunków atmosferycznych i zachować pierwotny skład mineralny, podczas gdy inne dosłownie skamieniały, a tym samym zachowały się po nich tylko "ślady".
+
Pojęciem '''paleometeoryt''' ("stary meteoryt") określa się dwie grupy meteorytów: '''meteoryty reliktowe''' (ang. '''''relict meteorites''''') i&nbsp;'''meteoryty kopalne''' (ang. '''''fossil meteorites'''''). Mówimy o&nbsp;"starych meteorytach" nie w&nbsp;sensie odnoszącym się do bezwzględnego wieku tych meteorytów, gdyż większość z&nbsp;nich uformowała się podczas powstawania Układu Słonecznego i mają one absolutny wiek około 4,6&nbsp;miliarda lat<ref>z wyłączeniem meteorytów z&nbsp;Marsa i&nbsp;Księżyca, które są dużo młodsze</ref>. Mówimy o&nbsp;ich wieku ziemskim, czyli czasie liczonym od ich spadku na powierzchnię Ziemi. Niektóre meteoryty spadły bardzo dawno na tereny, które pozwoliły zabezpieczyć je od niesprzyjających warunków atmosferycznych i&nbsp;zachować pierwotny skład mineralny, podczas gdy inne dosłownie skamieniały, a&nbsp;tym samym zachowały się po nich tylko "ślady".
 +
 
 +
Większość meteorytów ulega dosyć szybko procesowi degradacji (wietrzenia) w&nbsp;utleniających warunkach panujących na powierzchni Ziemi. Jeśli spadek miał miejsce na teren pustyni – na zimną i&nbsp;lodową Antarktydę lub na gorące i&nbsp;suche pustynie Afryki lub Półwyspu Arabskiego – może przetrwać kilkadziesiąt tysięcy lat. Najszybciej wietrzeją chondryty<ref>wiele pustynnych chondrytów ma nawet 40000&nbsp;lat</ref>, większe szanse przetrwania mają uboższe w&nbsp;metaliczne żelazo achondryty. Najstarsze znalezione meteoryty pustynne to meteoryty księżycowe: Dhofar&nbsp;025 i&nbsp;Dhofar&nbsp;908 o&nbsp;wieku ziemskim, odpowiednio, 500 i&nbsp;360&nbsp;tysięcy lat oraz meteoryt marsjański Dhofar&nbsp;019 mający 340&nbsp;tysięcy lat<ref name="age source"></ref> (kilka meteorytów z&nbsp;Antarktydy jest starszych).
=== Meteoryty kopalne ===
=== Meteoryty kopalne ===
-
Meteoryty kopalne to takie, które zostały zachowane w osadach geologicznych lub innych warstwach sprzyjających zachowaniu pierwotnego składu i struktury meteorytu. Ziemski wiek takich meteorytów liczony jest w dziesiątkach milionów lat, większość z nich to meteoryty żelazne. Najbardziej znanym meteorytem kopalnym jest meteoryt żelazny typu IIAB Lake Murray, którego wiek szacuje się na około 110-120 milionów lat<ref name="age source">Brachaniec 2013; IMCA Insights</ref>.
+
Meteoryty kopalne to takie, które zostały zachowane w osadach geologicznych lub innych warstwach sprzyjających zachowaniu pierwotnego składu i&nbsp;struktury meteorytu. Ziemski wiek takich meteorytów liczony jest w&nbsp;dziesiątkach milionów lat, większość z&nbsp;nich to meteoryty żelazne. Najbardziej znanym meteorytem kopalnym jest meteoryt żelazny typu IIAB Lake Murray, którego wiek szacuje się na około 110-120&nbsp;milionów lat<ref name="age source">Brachaniec 2013; IMCA Insights</ref>.
=== Meteoryty reliktowe ===
=== Meteoryty reliktowe ===
-
Mianem meteorytów reliktowych określa się bardzo zmienione obiekty pochodzenia meteorytowego znajdowane w pokładach skał. Są one zbudowane głównie z minerałów wtórnych, ale zachowała się struktura pierwotna meteorytu. Większość meteorytów reliktowych to meteoryty kamienne. Najbardziej znane i najstarsze to znaleziska ze Szwecji: Österplana<ref>meteorytów reliktowych Österplana w Meteoritical Bulletin jest zarejestrowanych ponad 60</ref> i Brunflo, których wiek szacuje się na około 460 milionów lat<ref name="age source"></ref>. Są to pozostałości po meteorytach kamiennych, chondrytach zwyczajnych.
+
Mianem meteorytów reliktowych określa się bardzo zmienione obiekty pochodzenia meteorytowego znajdowane w&nbsp;pokładach skał. Są one zbudowane głównie z&nbsp;minerałów wtórnych, ale zachowała się struktura pierwotna meteorytu. Większość meteorytów reliktowych to meteoryty kamienne. Najbardziej znane i&nbsp;najstarsze to znaleziska ze Szwecji: Österplana<ref>meteorytów reliktowych Österplana jest zarejestrowanych w&nbsp;Meteoritical Bulletin ponad 60 znalezisk (''maj 2014'')</ref> i&nbsp;Brunflo, których wiek szacuje się na około 460&nbsp;milionów lat<ref name="age source"></ref>. Są to pozostałości po meteorytach kamiennych, chondrytach zwyczajnych.
-
 
+
-
Większość meteorytów ulega dosyć szybko procesowi degradacji (wietrzeniu) w utleniających warunkach panujących na powierzchni Ziemi. Jeśli spadek miał miejsce na teren pustyni - zimnej i lodowej Antarktydy lub gorące i suche pustynie Afryki lub Półwyspu Arabskiego - może przetrwać kilkadziesiąt tysięcy lat. Najszybciej wietrzeją chondryty<ref>wiele pustynnych chondrytów ma nawet 40000 lat</ref>, większe szanse przetrwania mają uboższe w metaliczne żelazo achondryty. Najstarsze znalezione meteoryty pustynne to meteoryty księżycowe: Dhofar 025 i Dhofar 908 o wieku ziemskim, odpowiednio, 500 i 360 tysięcy lat oraz meteoryt marsjański Dhofar 019 mający 340 tysięcy lat<ref name="age source"></ref> (kilka meteorytów z Antarktydy jest starszych).
 
== Lokalizacja ==
== Lokalizacja ==

Wersja z 12:22, 22 maj 2014

Pierwszy polski paleometeoryt?

W Muzeum Meteorytów i Bursztynu w Kazimierzu Dolnym prezentowana jest kolekcja meteorytów licząca ponad 50 okazów ze zbiorów Adama Ignaciaka (członek PTMet). Wśród eksponatów można obejrzeć okaz paleometeorytu Niedźwiada!

W lutym 2013 roku w trakcie kopania studni (kto w lutym kopie studnię?) we wsi Górka Lubartowska, gmina Niedźwiada, pow. lubartowski, woj. lubelskie, Grzegorz Bukowski z Muzeum Minerałów Młyn Hipolit znalazł metaliczny, czarno-brunatny kilkugramowy kamyk. Wstępne analizy (zawartość niklu, ślady taenitu i reliktów schreibersytu) wskazują, że jest to paleometeoryt. Wiek osadów (eocen) w których znaleziono meteoryt szacuje się na kilkadziesiąt milionów lat.

Więcej szczegółów o meteorycie w przygotowywanej prezentacji dra Lucjana Gazdy z Politechniki Lubelskiej Wstępne badania paleometeorytu Niedźwiada, w czerwcu 2014 roku na konferencji meteorytowej we Wrocławiu.

Paleometeoryty

Pojęciem paleometeoryt ("stary meteoryt") określa się dwie grupy meteorytów: meteoryty reliktowe (ang. relict meteorites) i meteoryty kopalne (ang. fossil meteorites). Mówimy o "starych meteorytach" nie w sensie odnoszącym się do bezwzględnego wieku tych meteorytów, gdyż większość z nich uformowała się podczas powstawania Układu Słonecznego i mają one absolutny wiek około 4,6 miliarda lat[1]. Mówimy o ich wieku ziemskim, czyli czasie liczonym od ich spadku na powierzchnię Ziemi. Niektóre meteoryty spadły bardzo dawno na tereny, które pozwoliły zabezpieczyć je od niesprzyjających warunków atmosferycznych i zachować pierwotny skład mineralny, podczas gdy inne dosłownie skamieniały, a tym samym zachowały się po nich tylko "ślady".

Większość meteorytów ulega dosyć szybko procesowi degradacji (wietrzenia) w utleniających warunkach panujących na powierzchni Ziemi. Jeśli spadek miał miejsce na teren pustyni – na zimną i lodową Antarktydę lub na gorące i suche pustynie Afryki lub Półwyspu Arabskiego – może przetrwać kilkadziesiąt tysięcy lat. Najszybciej wietrzeją chondryty[2], większe szanse przetrwania mają uboższe w metaliczne żelazo achondryty. Najstarsze znalezione meteoryty pustynne to meteoryty księżycowe: Dhofar 025 i Dhofar 908 o wieku ziemskim, odpowiednio, 500 i 360 tysięcy lat oraz meteoryt marsjański Dhofar 019 mający 340 tysięcy lat[3] (kilka meteorytów z Antarktydy jest starszych).

Meteoryty kopalne

Meteoryty kopalne to takie, które zostały zachowane w osadach geologicznych lub innych warstwach sprzyjających zachowaniu pierwotnego składu i struktury meteorytu. Ziemski wiek takich meteorytów liczony jest w dziesiątkach milionów lat, większość z nich to meteoryty żelazne. Najbardziej znanym meteorytem kopalnym jest meteoryt żelazny typu IIAB Lake Murray, którego wiek szacuje się na około 110-120 milionów lat[3].

Meteoryty reliktowe

Mianem meteorytów reliktowych określa się bardzo zmienione obiekty pochodzenia meteorytowego znajdowane w pokładach skał. Są one zbudowane głównie z minerałów wtórnych, ale zachowała się struktura pierwotna meteorytu. Większość meteorytów reliktowych to meteoryty kamienne. Najbardziej znane i najstarsze to znaleziska ze Szwecji: Österplana[4] i Brunflo, których wiek szacuje się na około 460 milionów lat[3]. Są to pozostałości po meteorytach kamiennych, chondrytach zwyczajnych.


Lokalizacja

Źródło: Wiki.Meteoritica.pl
© Jan Woreczko & Wadi

(G) Górka Lubartowska

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki


Bibliografia

  • Brachaniec Tomasz, Broszkiewicz Adam, (2013), Kopalne meteoryty, Meteoryt, 1, 2013, s. 16–17.

Przypisy

  1. ^ z wyłączeniem meteorytów z Marsa i Księżyca, które są dużo młodsze
  2. ^ wiele pustynnych chondrytów ma nawet 40000 lat
  3. ^ a b c Brachaniec 2013; IMCA Insights
  4. ^ meteorytów reliktowych Österplana jest zarejestrowanych w Meteoritical Bulletin ponad 60 znalezisk (maj 2014)

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste