PayPal-donate (Wiki).png
O ile nie zaznaczono inaczej, prawa autorskie zamieszczonych materiałów należą do Jana Woreczko & Wadi.

(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)


Częstochowa 1937

Z Wiki.Meteoritica.pl

Echo, nr 112, 1937

Doniesienie o obserwacji bolidu i spadku meteorytów 22/23 kwietnia 1937 roku w Częstochowie.


Informacja o obserwacji bolidu pojawiła się w 112 numerze łódzkiego dziennika Echo. Dalsza relacja i informacja o domniemanym spadku meteorytów znalazła się już następnego dnia w numerze 113:

«

Meteoryt częstochowski zarył się w ogrodzie.
CZĘSTOCHOWA, 24.4. - Jak już wczoraj donieśliśmy, w nocy o godz. 12 min. 10 nad miastem naszym z południa na północ na niewielkiej wysokości po linii ukośnej z szumem i świstem przeleciał dużych rozmiarów meteor w kształcie ognistej kuli, oślepiającej swym przeraźliwym blaskiem. Przygodni świadkowie byli wprost przerażeni tym niezwykłym zjawiskiem.

Okazuje się, że istotnie meteoryt spadł nie tylko w niewielkiej odległości od miasta, ale w samym mieście, bo w ogrodzie zakładów pomologicznych p. M. B. Hoffmana przy ul. Dębińskiego.

Meteoryt spadł w końcu ogrodu od ul. Kilińskiego. W pobliżu znajdował się akurat dozorca nocny, od którego najwyżej o 50 mtr meteoryt zarył się w ziemię. Przy zderzeniu z ziemią ognista kula jakby się rozprysła, a więc nie była widocznie zbyt silnie zespolona. W miejscu upadku meteorytu nie ma zbyt wyraźnych śladów, przez dłuższy jednak czas unosiła się tam woń siarki.

»


Opis spadku dosyć precyzyjny, ale mało prawdopodobny.


Lokalizacja

lokalizacja tzw. "Ogrodów Hoffmana" (willa)

* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki

Zakład Ogrodniczy Warzywno-Owocowo-Szkółkarski w Częstochowie, tzw. "Ogrody Hoffmana" mieściły się u zbiegu ulic Kilińskiego i Dembińskiego. To tu działał zakład pomologiczny. Obecnie znajduje się tam jedynie zrujnowana willa Hoffmana.


Bibliografia

  • +Echo, (1937), Ognista kula nad Częstochową. Oślepiający meteor rozwidniał na kilka sekund noc. nr 112 (23 kwietnia 1937), s. 1. Plik DjVu.
  • +Echo, (1937), Meteoryt częstochowski zarył się w ogrodzie. nr 113 (24 kwiecień 1937), s. 2. Plik DjVu.

Zobacz również

Linki zewnętrzne

Osobiste