(Unless otherwise stated, the copyright of the materials included belong to Jan Woreczko & Wadi.)
Kłodawa
Z Wiki.Meteoritica.pl
Linia 11: | Linia 11: | ||
{{BQuote-end}} | {{BQuote-end}} | ||
- | '''Informacja z portalu PSM:'''<ref>Polski Serwis Meteorytów – [http://www.ptmet.org.pl/psm/wystawy.htm#GLIWICE Wystawa w Gliwicach]</ref> | + | '''Informacja z portalu PSM:'''<ref>Polski Serwis Meteorytów – [http://www.ptmet.org.pl/old/psm/wystawy.htm#GLIWICE Wystawa w Gliwicach]</ref> |
{{BQuote-begin |max-width=800px}} | {{BQuote-begin |max-width=800px}} | ||
{{Wielokropek}} Na [[Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej|Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach]] (ul. Akademicka 2) znajduje się niewielkie muzeum minerałów. W jednej z gablot umieszczono skromną kolekcję meteorytów. Można zobaczyć tu meteoryty żelazno-kamienne – Quedlinburg (okaz całkowity), Brenham (płytka), meteoryty żelazne – Zacatecas (połówka z przekrojem), [Xiquipilce]<ref>chodzi o meteoryt [http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=24018 Toluca] i jego synonim Xiquipilco</ref> (płytka), [Spreewald]<ref>nie udało się zidentyfikować co to za meteoryt!?</ref> (płytka), Canyon Diablo (duża płytka), meteoryty kamienne – [[Pułtusk]] (3 okazy całkowite), tektyty Indochinity (2 okazy). W gablocie znajduje się również żelazna, szlifowana płytka podpisana jako Koronowo k. Bydgoszczy – jest to pseudometeoryt, prawdopodobnie zwany również Kłodawa – z wyglądu idealnie przypomina oktaedryt bardzo gruboziarnisty, ale ma zbyt mało niklu jak na meteoryt. Ten kawałek żelaza został przypadkiem wydobyty z głębokości kilkuset metrów podczas wykonywania odwiertów. Wstępne badania wykluczają jego pochodzenie kosmiczne, ale kto wie{{Kropek}} {{Wielokropek}} | {{Wielokropek}} Na [[Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej|Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach]] (ul. Akademicka 2) znajduje się niewielkie muzeum minerałów. W jednej z gablot umieszczono skromną kolekcję meteorytów. Można zobaczyć tu meteoryty żelazno-kamienne – Quedlinburg (okaz całkowity), Brenham (płytka), meteoryty żelazne – Zacatecas (połówka z przekrojem), [Xiquipilce]<ref>chodzi o meteoryt [http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=24018 Toluca] i jego synonim Xiquipilco</ref> (płytka), [Spreewald]<ref>nie udało się zidentyfikować co to za meteoryt!?</ref> (płytka), Canyon Diablo (duża płytka), meteoryty kamienne – [[Pułtusk]] (3 okazy całkowite), tektyty Indochinity (2 okazy). W gablocie znajduje się również żelazna, szlifowana płytka podpisana jako Koronowo k. Bydgoszczy – jest to pseudometeoryt, prawdopodobnie zwany również Kłodawa – z wyglądu idealnie przypomina oktaedryt bardzo gruboziarnisty, ale ma zbyt mało niklu jak na meteoryt. Ten kawałek żelaza został przypadkiem wydobyty z głębokości kilkuset metrów podczas wykonywania odwiertów. Wstępne badania wykluczają jego pochodzenie kosmiczne, ale kto wie{{Kropek}} {{Wielokropek}} | ||
Linia 101: | Linia 101: | ||
* [http://muzeum-geologiczne.polsl.pl/index_3.htm Muzeum Geologii Złóż imienia Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach] | * [http://muzeum-geologiczne.polsl.pl/index_3.htm Muzeum Geologii Złóż imienia Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach] | ||
- | * Polski Serwis Meteorytów – [http://www.ptmet.org.pl/psm/ PSM] | + | * Polski Serwis Meteorytów – [http://www.ptmet.org.pl/old/psm/ PSM] |
* astroblemy.pl – [http://astroblemy.pl/koscierzyna.htm Astroblem Kościerzyny] | * astroblemy.pl – [http://astroblemy.pl/koscierzyna.htm Astroblem Kościerzyny] | ||
Wersja z 15:28, 19 paź 2016
Pseudo-(paleo)-meteoryt?
Rdzeń wiertniczy zawierający fragmenty metalicznego żelaza wydobyty z głębokości kilkuset metrów podczas wykonywania odwiertów. Początkowo był on uważany za meteoryt! Ale meteorytem nie jest.
Fragment publikacji Doktór et at. (1986), o astroblemie Kościerzyny, dotyczący okoliczności znalezienia „meteorytu Kłodawa”:
(…) W trakcie realizacji prac wiertniczych w rejonie Kłodawy (otwór Kłodawa 5-kt) dokonano sensacyjnego odkrycia. W dniu 29.10.1986 r. w trakcie głębienia otworu natrafiono na meteoryt, co doprowadziło do urwania przewodu wiertniczego. Otwór Kłodawa jest zlokalizowany na południowym skraju pierścieniowej struktury Kościerzyny (ryc. 2). W trakcie dalszych prac wiertniczych wydobyto ok. 6 kg substancji meteorytowej, ale przypuszcza się, że znajdujący się w głębi meteoryt lub jego fragment ma znaczne rozmiary i dużą masę – rzędu kilkunastu lub więcej ton (6)[1]. Meteoryt nawiercono na głębokości ok. 240 m, pod mułkami oligoceńskimi. Badania laboratoryjne wykazały, że należy go zaliczyć do grupy meteorytów żelazisto-kamiennych (6)[1]. (…)
Informacja z portalu PSM:[2]
(…) Na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Akademicka 2) znajduje się niewielkie muzeum minerałów. W jednej z gablot umieszczono skromną kolekcję meteorytów. Można zobaczyć tu meteoryty żelazno-kamienne – Quedlinburg (okaz całkowity), Brenham (płytka), meteoryty żelazne – Zacatecas (połówka z przekrojem), [Xiquipilce][3] (płytka), [Spreewald][4] (płytka), Canyon Diablo (duża płytka), meteoryty kamienne – Pułtusk (3 okazy całkowite), tektyty Indochinity (2 okazy). W gablocie znajduje się również żelazna, szlifowana płytka podpisana jako Koronowo k. Bydgoszczy – jest to pseudometeoryt, prawdopodobnie zwany również Kłodawa – z wyglądu idealnie przypomina oktaedryt bardzo gruboziarnisty, ale ma zbyt mało niklu jak na meteoryt. Ten kawałek żelaza został przypadkiem wydobyty z głębokości kilkuset metrów podczas wykonywania odwiertów. Wstępne badania wykluczają jego pochodzenie kosmiczne, ale kto wie… (…)
- Kwartalnik Meteoryt
W Meteorycie nr 1 z 2003 roku, Andrzej S. Pilski (w komentarzu do artykułu Leśniakiewicza) wspominając o pseudometeorycie Kłodawa, zwraca uwagę, że w pewnych jego częściach zawartość niklu była jednak większa i zbliżona do zawartości w prawdziwych meteorytach.
O pseudometeorycie Kłodawa jest jeszcze krótka wzmianka w kwartalniku Meteoryt nr 4 z 1993 roku.
Jednak nie meteoryt
Analizy przeprowadzone na wydobytym rdzeniu (Starnawska et al. 2008) rozwiewają nadzieje na meteorytowe pochodzenie wydobytej bryły. Okoliczności jej wydobycia oraz wyniki badań jednoznacznie wskazują, że wyglądająca na meteoryt substancja, jest pochodzenia antropogenicznego. Fragmenty wniosków końcowych (Starnawska et al. 2008):
(…) Jeśli weźmiemy pod uwagę zapis, jaki znajduje się w dzienniku wiercenia 5Kł z 29.10.1986 r. (za Kasińskim i in., 1987), informujący, iż w trakcie wiercenia otwór został skrzywiony i że nastąpiła awaria związana z urwaniem się narzędzia wiertniczego, w wyniku czego otwór przewiercano ponownie, stosując dwie średnice koronki 132 mm i 93 mm, wysoce prawdopodobne jest, że w rdzeniu znajduje się złom pochodzący ze zwiercanego aparatu wiertniczego oraz innych elementów metalowych, które się tam znalazły.
Uzasadnieniem antropogenicznego pochodzenia badanej materii jest obecność znacznej ilość różnej wielkości wiórów wśród elementów widocznych w przekroju rdzenia. Jak wynika z badań w mikroobszarze, ich skład chemiczny jest zróżnicowany, co świadczy o tym, że znajdują się w nim fragmenty skorodowanej stali oraz żeliwa. W żadnym wypadku skład ten nie odpowiada składom meteorytów żelaznych czy też żelazno-kamiennych. Jednoznacznie potwierdza taką genezę wynik porównania składu chemicznego badanego fragmentu rdzenia i żeliw oraz stali narzędziowych. Wskazuje on na znaczne podobieństwo. Obserwacje struktur związanych z obróbką, struktur korozyjnych oraz struktur trawienia także taki wniosek potwierdzają.
(…) W związku z tym tzw. meteoryt Kłodawa powinien zostać wykreślony z muzealnego wykazu meteorytów. Będzie on jednak nadal przechowywany jako świadectwo procesów, które mogą zachodzić w trakcie wiercenia.
Gdyby pseudometeoryt Kłodawa okazał się meteorytem, należało by wtedy zaliczyć go do grupy tzw. meteorytów reliktowych (relict meteorite). Więcej o meteorytach reliktowych w MBD.
Lokalizacja
(K) Kłodawa, Kościerzyna
lokalizacja otworu Kł-5
Orientacyjna lokalizacja struktury Kościerzyny[5]
* W 2018 roku Google zmieniło zasady działania apletu, mapa może wyświetlać się niepoprawnie (pomaga Ctrl+F5); więcej → Szablon:GEMap-MyWiki
Kłodawa w powiecie chojnickim (53°44'45″N, 17°38'09″E).
Koronowo k. Bydgoszczy.
Galeria
Rdzeń z fragmentami pseudometeorytu Kłodawa (źródło: Starnawska et al. 2008)
Bibliografia
- Doktór Stanisław, Graniczny Marek, Kucharski Robert, (1989), Astroblem Kościerzyny, Przegląd Geol., 37(11), 1989, s. 571-574. Plik PDF; plik DjVuŹródło: Wiki.Meteoritica.pl.
- Dziennik Łódzki, (1987), Meteoryt z Kłodawy, nr 2, 1987, s. 3. Plik PDF.
- Karwowski Łukasz, (1996), Czy rzeczywiście „coś” spadło z nieba w Kłodawie koło Chojnic?, Mat. Konf. XVI Terenowa Szkoła Geologów Uniwersytetu Śląskiego, Morsko 1996, s. 50-51.
- Kasiński Jacek R., Piwocki Marcin, Przeniosło Stanisław, (1987), Odkrycie meteorytu w Kłodawie koło Chojnic, Przegląd Geol., 35(1), 1987, s. 1-2. Plik DiVuŹródło: Wiki.Meteoritica.pl.
- Leśniakiewicz Robert K., (2003), Paleometeoryty ze śmietnika, Meteoryt, 1, 2003, s. 23–24.[6] Plik PDF.
- Pilski Andrzej S., (1993), Meteoryty w polskich kolekcjach – grudzień 1993, Meteoryt, 4, 1993, s. 20-24. Plik PDF.
- Starnawska Ewa, Mizerski Włodzimierz, Karwowski Łukasz, (2008), Meteoryt Kłodawa – gość z Kosmosu czy obiekt pochodzenia ziemskiego, Przegląd Geol., 56(1), 2008, s. 53-57. Plik PDF.
- Stępniewski Marian, (2001), Meteoryty kopalne, streszczenie referatu, I Seminarium Meteorytowe, 26-27 kwietnia, Olsztyn 2001, Wyd. PIG, 2001, s. 47-48.
Przypisy
Zobacz również
Linki zewnętrzne
- Muzeum Geologii Złóż imienia Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach
- Polski Serwis Meteorytów – PSM
- astroblemy.pl – Astroblem Kościerzyny
- Wikipedia – Kłodawa (powiat chojnicki) ● Meteoryt Kłodawa
- Meteoritical Bulletin Database (MBD) – meteoryty reliktowe (relict meteorite)
Co jeszcze na stronę? (What else to supplement?) (poszukać, uzupełnić …) |
- co to jest meteoryt Spreewald
- Dziennik Łódzki