logo Uniwersytet Warszawski

Nagroda w konkursie im. Prof. Mariana Gieysztora dla mgr Robina Michaela Thoo. Drukuj
czwartek, 15 marca 2018 12:22

Bosmina_sinice_ilustracja

Jak co roku Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne przeprowadziło ogólnopolski konkurs im. Prof. Mariana Gieysztora na pracę magisterską z dziedziny hydrobiologii. Komisja Nagród PTH przyznała nagrodę II stopnia mgr. Robinowi Michaelowi Thoo z kierunku Zarządzanie Środowiskiem UW za pracę pt. „Testing free oxygen as a substance for the mitigation of cyanobacterial blooms: The influence on phytoplankton and zooplankton”.

Pracę wykonano w Instytucie Botaniki, Wydziału Biologii UW, w Zakładzie Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Środowiskowej pod kierunkiem dr hab. Iwony Jasser.

Więcej informacji o konkursie i innych wygranych na stronie PTH: http://www.pth.home.pl/portal/...

 
Co dawniej jadano? A czym farbowano pisanki? Drukuj
czwartek, 15 marca 2018 11:54

marchew_ilustracja

Dlaczego warto sięgnąć do opublikowanego w Etnobiologii polskiej artykułu http://etnobiologia.com/2017/...graniszewska.pdf zawierającego źródłowy tekst Zygmunta Glogera, mówi dr Maja Graniszewska.

Ci z Państwa, którzy mają doświadczenie posiadania ogródka, być może siali fasolę piechotę. Ja siałam, ale nigdy nie wiedziałam, dlaczego nazywa się ona „piechota”. Odpowiedź na to pytanie znalazłam w rękopisie Zygmunta Glogera. Otóż dawniej, fasolę tyczkową nazywano „konnicą”, a niską – przez analogię – „piechotą”. Na dworach zajadano się marchwią białą, słodszą od żółtej, jadanej przez lud. Pomarańczowej marchwi...

więcej…
 
Grant SONATA BIS dla dr Rafała Archackiego Drukuj
środa, 28 lutego 2018 12:43

dr_Rafal_Archacki_fotografia

Celem projektu jest poznanie nowych mechanizmów działania kompleksu białkowego występującego w jądrze komórkowym, określanego jako SWI/SNF. Zarówno u zwierząt, jak i u roślin kompleks SWI/SNF jest ważnym elementem regulacji aktywności genów sterujących kluczowymi procesami biologicznymi takimi jak wzrost i rozwój. Związek pomiędzy działaniem SWI/SNF na poziomie molekularnym a jego funkcjami biologicznymi jest jednak niejasny. Zaplanowane w ramach projektu badania z wykorzystaniem rośliny modelowej Arabidopsis thaliana dają szansę na istotne poszerzenie wiedzy o mechanizmach działania kompleksów SWI/SNF, a w przyszłości mogą ułatwić opracowanie nowych strategii wykorzystania funkcji SWI/SNF w biotechnologii i rolnictwie.

 
Grant SONATA dla dr Luciana Staicu Drukuj
środa, 28 lutego 2018 12:35

dr_Lucian_Staicu_fotografia

Projekt pt. „Oddychanie związkami arsenu i selenu u zróżnicowanych filogenetycznie bakterii - ku zrozumieniu genetycznych, biochemicznych i ewolucyjnych podstaw procesu” stanowi kompleksowy wgląd w metabolizm arsenu i selenu u bakterii beztlenowych. Główne cele projektu to: (i) identyfikacji enzymów (i genów je kodujących) zaangażowanych w metabolizm (redukcję) jonów arsenu i selenu, (ii) zbadanie mechanizmów molekularnych regulujących oddychanie związkami selenu i arsenu u wybranych bakterii, (iii) określenia różnorodności tych enzymów oraz (iv) wyjaśnienia mechanizmu biosyntezy biogennego selenu.

więcej…
 
Konferencja Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności Drukuj
piątek, 16 lutego 2018 13:03

logo ksib21. lutego 2018 odbędzie się v (www.ksib.pl), mająca na celu prezentację zakresu działań Sieci w kontekście współpracy z Global Biodiversity Information Facility (GBIF). W ubiegłym roku Polska zyskała pełne członkostwo w GBIF (www.gbif.org/news/83166/poland...), co powinno otworzyć nowe perspektywy dla krajowych działań KSIB w zakresie informacji o różnorodności biologicznej.

więcej…
 
Program rozwoju kompetencji studentów UW i PW Drukuj
czwartek, 01 lutego 2018 11:06

POWER_PRK_plakat_2018

Szanowni Państwo,

Rusza rekrutacja uczestników do II edycji projektu:

Program rozwoju kompetencji studentów wydziałów przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, POWR.03.01.00-00-276K/16.

Uczestnicy mogą podnieść swoje kompetencje i tym samym sytuację na rynku pracy między innymi w obszarach kompetencji społecznych i osobistych oraz umiejętności zawodowych.

Rekrutacja trwa do 12 lutego. Więcej Informacji

Serdecznie zapraszamy!

Dr Danuta Solecka
Koordynator Projektu POWER
POWR.03.01.00-00-K376/16

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 81


logo HR